Zeleň v zahradách se začíná opět probouzet k životu a se stále sílícími slunečními paprsky se probouzejí také zahrádkáři. Poslední ranní mrazíky končí podle pranostik na začátku května se třemi zmrzlými muži a poté už začíná plná sezóna. Jak na ni zahradu nejlépe připravit a jakých chyb se vyvarovat? Poradí Petr Tichý, specialista společnosti Hecht.
„Udušená“ půda
Pokud plánujete oživit a osázet zahrádku, nezapomeňte půdu pořádně prokypřit a zrýt. Tím se do půdy dostane vzduch a zároveň se snadněji promísí s kompostem nebo hnojivy. „U menších ploch můžete zvolit ruční kultivátory nebo klasické rýče. Na větší plochy pak doporučuji elektrické nebo lépe benzínové kultivátory, se kterými nebude taková dřina a práce půjde lépe od ruky,“ doporučuje Petr Tichý.
Unáhlená výsadba
Nezačínejte sázet dříve, než prokypříte a prohnojíte půdu. Začněte ideálně s výsadbou sazeniček zeleniny a okrasných květin. Na úplném počátku jara se doporučuje také výsadba dřevin. Nikdy ale nesázejte do promrzlé, nepřipravené půdy. Takové sázení by bylo nejen velmi náročné, ale s největší pravděpodobností úplně zbytečné, protože by sazenice v takové půdě neprospívaly, či dokonce uhynuly.
První sečení trávy nadoraz
Vaši pozornost si na jaře zaslouží také trávník. Určitě se hned po zimě nepouštějte do jeho nejkratšího sestřihu. První jarní sekání by mělo být důkladné, avšak šetrné. Trávník by měl mít začátkem jara délku alespoň 3 cm. „Pokud jste váš trávník dostatečně zkrátili již na podzim, je to v pořádku. Pokud ne, pak jej posekejte zhruba na tuto délku hned s příchodem jara. Výhodou je, že na moderních sekačkách si můžete délku trávníku pohodlně a snadno nastavit,“ radí Petr Tichý, specialista technické podpory Hecht.
Zahradní nábytek bez rozmyslu
Poslední rada se týká vybavení zahrady. Zbrklý nákup zahradního nábytku totiž může znamenat jednosezónní kup. Protože i sebelepší dřevěný nábytek, který bude vystaven nevhodným podmínkám, nemusí více sezón vydržet. „Problémy mohou vznikat ve chvíli, kdy nábytek stojí přímo na trávě, v přemokřené půdě nebo je vystaven celosezónnímu UV záření. V takovém případě je vhodné zvolit nábytek z odolných materiálů, jako je například plast. Dřevěný nábytek doporučuji umístit ideálně na suchý a zpevněný povrch,“ říká Petr Tichý.
(tz)