Nachlazení, zánět spojivek ani bolest uší vám letos rekreaci na horách nepřekazí. Drobné zdravotní komplikace totiž pomohou překonat byliny. Víme, které se hodí přibalit s sebou na lyže. Pobyt na čerstvém vzduchu v zimě přispívá k posílení imunitního systému. Ovšem celodenní sportovní aktivita v horském středisku může způsobit i různé obtíže. Kdo by si přál hned po prvním dnu na sjezdovce zůstat ležet v posteli? V první řadě bychom proto měli stále myslet na prevenci. Ani na horách bychom neměli zapomínat na pestrou stravu s dostatkem ovoce a zeleniny a pitný režim. Ideální je zázvorový nebo mátový čaj.
Na omrzliny olšová mast, spáleniny od slunce zklidní měsíčkový olej
Každodenním ranním rituálem na zimní dovolené je sledování počasí. Důležitá přitom není pouze samotná teplota, ale také vlhkost vzduchu. Omrzliny mohou v jistých případech vzniknout i při teplotách nad nulou. Samozřejmostí by měla být ochrana obličeje dostatečnou vrstvou krému. Nejrizikovějšími partiemi ke vzniku omrzlin, ale i spálenin, jsou brada, nos a ušní boltce. Omrzliny dále nejčastěji postihují prsty nohou a rukou. Na zřeteli bychom přitom měli mít, že těsné oblečení a boty zvyšují riziko jejich vzniku. „Pokud už k poškození kůže dojde, k podpoře její rychlé obnovy můžeme použít olšovou mast. Vhodný je také rakytníkový olej,“ radí bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje. „K ošetření spálenin od slunce lze použít měsíčkový a třezalkový olej, který pomáhá ke zklidnění a regeneraci kůže,“ dodává.
Zánět spojivek pomůže zklidnit bělotrn kulatohlavý
Vystavení se slunci může mít neblahý vliv nejen na pleť, ale též na oči. Právě ve velkých nadmořských výškách, v kombinaci se zasněženými svahy, znamená sluneční záření pro oči největší nebezpečí. Zrak bychom proto měli po celý den chránit brýlemi. Mimořádně ostražití musíme být v případě dětí, jejichž oční čočka je k poškození náchylnější. Pokud do lidského oka UV paprsky proniknou, už po půl hodině se může dostavit zánět spojivek a rohovky. Projevuje se zarudlýma očima, pocity cizího tělesa v oku, bolestivostí a slzením. Ke zlepšení zánětlivého stavu očí můžeme využít několik bylin. Především ty, které se vyznačují protizánětlivým působením, jako je například třezalka a gemmoterapeutikum z olše. K celkové regeneraci oka je ideální gemmoterapeutikum z borůvky, jež je pro oči zásadní, užitečný však může být též bělotrn kulatohlavý.
Uším prospěje olej z grepových semínek
Při dovolené ve vyšších polohách, obzvláště v Alpách, je nutné počítat také se značným převýšením. V důsledku toho dochází mnohdy k zalehnutí uší. Někdy po chvíli přijde samovolné uvolnění, jindy může problém přetrvávat několik dní a přecházet v bolest. „V případě zalehlých uší by mohl ulevit olej z grepových semínek. Stačí jím vytírat vnitřek ucha a boltce. Jako nápomocné se mohou ukázat rovněž třezalkové obklady přikládané na ucho,“ doporučuje Jarmila Podhorná. Ke zmírnění bolesti přispívá též cibulový nebo solný obklad. Při obkladech však pamatujte, že se vždy používá nahřátý šátek.
Anýz pomůže při bolestech v krku
Na náhlé škrábání v krku a kašel lze použít zábal z anýzu a cibule. Dvě středně velké cibule nakrájíme, přidáme čtyři lžíce anýzu, zalijeme trochou vody a podusíme. Připravenou směs vložíme do šátku a ještě vlahou přikládáme na krk. Pomoci může i jitrocel kopinatý nebo mateřídouška obecná. Základem řešení problému je však vyřešení likvidace bakterií a virů v oblasti krku. Zde můžeme kromě grepu využít též lichořeřišnici na likvidaci streptokoků a tinktury z česneku na zlatého stafylokoka. Právě tyto bakterie totiž mohou být původci zánětlivých problémů.
(tz)