_M__3714.jpgZámek Loučeň navazuje další akcí na oslavy 700. výročí narození Karla IV. Tentokráte návštěvníkům nechá zažít pocit chůze bez bot. Ti mohou dne 30. července v labyrintáriu zámku Loučeň odložit své boty a s nimi i stud. A vyzkoušet nový životní styl naboso a novou formu zdravé, pohodové a zajímavé turistiky - turistiky naboso s využitím svých nohou.

Všichni si budou moci odnést mnoho poznatků a zážitků a boty v ruce v rámci akce Bosý středověk aneb i Karel IV. chodil bos. Český král a římský císař Karel IV. nechal ve 14. století postavit poblíž Prahy hrad Karlštejn, který měl sloužit mimo jiné jako klenotnice pro korunovační klenoty Svaté říše římské a pro Svatováclavskou korunu. Zmíněné cennosti se nacházely v kapli sv. Kříže, která se zamykala na devět zámků a byla dělena na dvě části pozlacenou mříží. Císař chodil do kaple rozjímat a za zlatou mříž vstupoval, jak napsal ve svém životopise Vita Caroli - na znamení pokory a úcty vždy bez pokrývky hlavy a naboso.

Akce Bosý středověk je snahou o novodobé navázání na tradice a také začleněním se do prvního ročníku Mezinárodního dne turistiky naboso. Ten je zařazen do akcí IVV (Internationaler Volkssportverband), což je mezinárodní organizace pro lidový sport - nevýkonnostní, odpočinkový, nenáročný, cenově dostupný sport, bez omezení věku či výkonnosti. Chodit bez obuvi, stimuluje řadu nervových bodů. Pro lidi se zrakovým postižením je turistika naboso vhodná též jak z důvodu hmatových prožitků, tak z hlediska nácviku prostorové orientace a samostatného pohybu.

„V průběhu celého dne si budou moct návštěvníci vyrobit bosé středověké sandály, ozdoby nohou, objevit a pořídit si bosé boty či kořenový koberec. V obří noze, tedy palisádovém bludišti číslo 6 pak poznat tajemství reflexní terapie, zúčastnit se výuky přirozeného běhu, shlédnout a zúčastnit se chůze po laně. Také obdivovat fakíra, vyzkoušet středověké mučení - lechtání nohou v kládě, vyzkoušet obratnost svých nohou v bosé dílně, užít si malování na nohy nebo masáže nohou," uvádí Ing. Kateřina Šrámková, jednatelka zámku Loučeň. „Ano, i Karel IV. chodil bos! Dnes je pro nás obvyklá chůze v obuvi, zatímco v dobách, když vyrůstal Karel IV, do jehož dětství se v letošním roce vracíme, byla přirozená a obvyklá chůze naboso. Chceme touto akcí uprostřed vrcholícího léta nechat naším návštěvníkům poznat a připomenout to, co již možná dávno zapomněli, jak je příjemné chodit bosky. Zámecký park poskytuje různé povrchy, kde si chůzi naboso můžete užít a skutečně procítit. A pokud si budete chtít své nožky omýt předtím, než se obujete před odjezdem domů, bude k dispozici umývárna," dodává Kateřina Šrámková.

Celodenní zámecký program bude v duchu středověku (700. výročí narození Karla IV.) společně s prvním ročníkem Mezinárodního dne turistiky naboso. Účastníci se přenesou do roku 1323, kdy budoucímu císaři bylo 7 let. Součástí programu budou prohlídky zámku s dvorním šaškem, scénky, turnaje, sokolníci, středověké tvůrčí dílny, jízda na koni, mince, psaní brkem. U vojenského ležení jeho otce Jana Lucemburského si budou moct vybrat erb a vyrobit si svůj praporec a sbírat fábory za plnění rytířských dovedností - lov, zápolení, jízda na koni, střelba, šachy. Tak se děti mohou stát členem družiny kralevice Karla.

PROGRAM DNE:
11:00 Únos kralevice;
11:00 Bosá vycházka 2 km od stánku Turistiky naboso po zámeckém parku;
12:00 Rytířský turnaj na počest Marie Lucemburské;
12:00 Přednáška o chození naboso;
13:00 Sokolníci;
13:00 Bosý výlet 4 km od hlavní brány, trasa mimo areál zámku k prameni Dobrá voda;
Kdo má zájem jen o tento výlet, neplatí vstupné do areálu a čeká před branou
13:30 Bosá prohlídka zámku s hmatovým překvapením, (ev. další ve 14:30);
14:00 Audience u krále;
15:00 Rytířský turnaj na počest krále Jana;
15:00 Naboso a poslepu travnatým labyrintem;
15:20 Naboso a poslepu pískovcovým labyrintem;
15:40 Naboso a poslepu královským labyrintem;
16:00 Bosý běžecký závod pro děti;
16:15 Únos kralevice;
17:00 Chůze ve žhavém uhlí, věšení bot na strom botovník;

To vše NABOSO. Celý den a v celém areálu choďte naboso a vnímejte zámecký areál s nejrůznějšími povrchy všemi pěti smysly. Zujte se hned u vchodu.

(tz)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zámek Loučeň je jednou z nejnavštěvovanějších památek ve Středočeském kraji. Zámek, postavený na počátku 18. století a vlastněný rody Valdštejnů, Furstenberků a Thurn-Taxisů, je provozovaný společností Loučeň a.s. a od 7. 7. 2007 je přístupný veřejnosti. Lákadlem pro návštěvníky je kromě prohlídek s kostýmovanými průvodci rozlehlý romantický anglický park s labyrintáriem, unikátní kolekcí 11 labyritnů a bludišť, postavené dle návrhu britského projektanta Adriana Fishera. Celý zámecký areál je památkově chráněný. http://www.zamekloucen.cz/

12. královský labyrint, který na Loučeni vzniká při příležitosti 700 let od narození Karla IV., má velikost, tvar i symboliku inspirovanou labyrintem katedrály v Chartres. Loučeňský labyrint bude doplněn kruhem o průměru 10m na půdoryse české kotliny. Stezka kruhového labyrintu je nejenom geometrickým symbolem a připomínkou historie, ale především geo-energetickou spirálou nabitou pozitivní energií. Labyrint bude kruhový, chartreského typu, s 11 řadami a kruhovým centrálním prvkem uprostřed. Soudobý charakter a přitažlivost pro návštěvníky dodá 12. labyrintu použití barevných prvků na jeho povrchu, ozvučení prostoru nad ním a možnost večerního nasvícení.