S cílem povzbudit k financování iniciativ v kulturních a kreativních odvětvích vyhradila Evropská komise v rámci programu Kreativní Evropa (2014-2020) 121 milionů EUR na finanční mechanismus pro poskytování záruk úvěrovým institucím, tzv. finančním zprostředkovatelům (např. bankám). Vznikl tak záruční fond, který pomůže zvýšit počet nabízených půjček a otevře nové možnosti financování kulturních a tvůrčích sfér. Celkově by měl fond pomoci zpřístupnit dalších více než 600 milionů EUR ve formě půjček - otevřen je od července letošního roku a finanční zprostředkovatelé jej budou moci využívat až do roku 2020.
Nástroj je spravován Evropským investičním fondem. Ten nejprve vyzve banky, aby se přihlašovaly, vytvářely nové produkty - půjčky do kreativních odvětví a školily v tomto smyslu své zaměstnance. Na národní úrovni potom banky budou schopny poskytovat půjčky malým a středním podnikům, předpokládá se, že k těm by se produkt mohl dostat již koncem roku 2016.
Komisař pro digitální ekonomiku a společnost Günther H. Oettinger novou iniciativu uvítal slovy: „Kreativní osobnosti a podniky musí experimentovat a riskovat, aby se jim dařilo. Z toho má prospěch naše společnost i ekonomika. Pomáháme jim získat bankovní úvěry, které by jinak nedostali." Roger Havenith, zástupce výkonného ředitele EIF, k tomu dodal: „Jednou z priorit Evropské komise je pomoci podnikům v rozvoji a v přístupu k tržnímu financování. Dvěma základními složkami podpory pro malé a střední podniky v kulturních a tvůrčích odvětvích jsou nabídka zajištění úvěrového rizika a budování kapacit poskytovatelů finančních prostředků. Záruční nástroj pro kulturní a tvůrčí odvětví pomůže evropským malým a středním podnikům působícím v nejrůznějších oblastech, od filmu přes festivaly a hudbu až po muzejnictví, zahájit činnost a dále ji rozvíjet."
Garanční fond má nyní nejširší dosah ve své historii. Je otevřen malým a středním podnikům, založeným a působícím v některé ze zemí účastnících se programu Kreativní Evropa, aktivním v kulturních a kreativních odvětvích, a to bez ohledu na jejich právní formu (mikropodniky, osoby samostatně výdělečně činné atd.). Fond tak reaguje na aktuální situaci, kdy malé a střední podniky často, vzhledem k povaze jejich podnikání, nedostatku hmotných aktiv a nejisté poptávce, obtížně získávaly přístup k úvěrům. Podle předběžného hodnocení vypracovaného Evropskou komisí lze očekávat, že finanční mezera přesáhne v Evropské unii v období 2014-2020 každoročně částku 1 miliardy EUR.
Účelem fondu je proto napomoci finančnímu sektoru lépe se prostřednictvím programu pro budování kapacit obeznámit se specifiky kulturních a kreativních odvětví. Na podporu vytváření portfolií úvěrů pro malé a střední podniky v kulturních a kreativních odvětvích poskytne fond finančním zprostředkovatelům u každé půjčky záruky na krytí ztrát až do výše 70 % a až do výše 25 % na úrovni zaručeného portfolia. Fond tak spolu s lepším pochopením těchto sektorů povzbudí finanční zprostředkovatele k tomu, aby byli v budoucnu v oblasti poskytování úvěrů malým a středním podnikům aktivnější.
Kulturní a tvůrčí odvětví (např. film, televize, videohry, multimédia, festivaly, hudba, literatura, architektura, archivy, knihovny a muzea, umělecká řemesla, kulturní dědictví, design, scénická umění, vydavatelská činnost, rozhlas a výtvarné umění ad.) představují v EU více než 7 milionů pracovních míst a vytvářejí 4,2 % HDP EU.
Nový záruční nástroj pro kulturní a tvůrčí odvětví zahrnuje činnosti související s budováním kapacit finančních zprostředkovatelů, které jim nabídnou specifické odborné znalosti týkající se klíčových prvků těchto odvětví (například konkrétní podnikatelské modely a posuzování úvěrových rizik v těchto odvětvích). Budování kapacit by zajišťovali odborníci (například poradenské společnosti, které se specializují na způsob fungování kulturních a tvůrčích odvětví), které EIF vybere v návaznosti na otevřenou výzvu k podávání nabídek. Tato školení budou pro finanční zprostředkovatele bezplatná.
Garanční fond je součástí snah Komise podpořit investice a inteligentněji využívat stávající i nové finanční zdroje, což je cílem investičního plánu pro Evropu. Iniciativa rovněž doplňuje práci vykonanou v rámci strategie pro jednotný digitální trh, která spočívá ve vytvoření příznivého prostředí pro kulturní a kreativní odvětví, zejména pro menší a střední podniky, aby mohly prosperovat v digitálním věku.
Více na www.access2finance.eu