Chytrá houba Pythie BIOPLUS_sestava M.jpgPéče o dutinu ústní patří mezi základní hygienické úkony. Bez vlastního zubního kartáčku nedáme ani ránu, často se objevuje vedle make-upu či hřebenu v dámských kabelkách. Kartáček je naším věrným pomocníkem v boji za krásný úsměv a svěží dech, na pomoc přibíráme i antibakteriální ústní vody, dentální nitě, škrabky na jazyk... Přesto trpí velká řada lidí zdravotními problémy s dásněmi doprovázenými nečistým dechem a dalšími obtížemi.

Podceňovat zubní plak se nevyplácí

Zdánlivě neškodný biofilm je tvořen mikroskopickými zbytky potravy, ve kterých se usazují kolonie bakterií. Pokud zubní plak včas a správně neodstraníme, hrozí riziko vzniku zubního kazu, případně zánětu dásní. Potíže s dásněmi se objevují u řady lidí ve věku nad 25 let, nejčastějšími projevy jsou citlivé, zanícené dásně. Dalšími příznaky jsou zápach z úst, nepříjemná pachuť, případně uvolňující se zuby. Navíc se mohou patogenní bakterie dostat do těla a způsobovat závažné infekce, které v extrémních případech mohou vést až k srdečnímu infarktu či zvyšovat riziko předčasného porodu u žen.

Onemocnění podpůrných tkání zubů postihuje až 85 % české populace, s problémy různého stupně bojují rovným dílem muži i ženy. K rizikovým faktorům potíží s dásněmi i závěsným aparátem zubů patří průmyslově zpracovaná strava bohatá na jednoduché cukry, které bakterie přímo milují. Stav dásní prokazatelně zhoršuje kouření, dalšími faktory můžou být cukrovka, těhotenství či jiné hormonální výkyvy.
„Nepříjemná pachuť v ústech, špatný dech, povlak na jazyku či zvýšená kazivost zubů jsou nezanedbatelné signály, že byste měli věnovat péči o dutinu ústní větší pozornost. Kromě klasického čištění zubů je dobré provádět antibakteriální výplachy úst, které umí bojovat s nežádoucími mikroorganismy osidlujícími ústa. Pokud ale trpíte záněty či dokonce krvácením z dásní, měli byste se zcela vyhnout ústním vodám s obsahem alkoholu, které ústní sliznici zbytečně dráždí a přesušují. Šetrnou, ale zároveň účinnou alternativou, jak pomoci nastolit rovnováhu v ústní mikroflóře, je výplachová ústní voda Pythie Bio Plus. Ta obsahuje unikátní složení mikroflóry, která pomáhá biologickým způsobem likvidovat patogenní bakterie, čímž příznivě působí v ústní dutině při sklonu k zánětům dásní," říká dentální hygienistka Lenka Rusinková.

10 tipů, jak mít krásný úsměv co nejdéle

1. Čistěte si zuby měkkým zubním kartáčkem, který je k zubům i dásním šetrnější, volte rovně zastřižené štětinky. Optimální frekvence čištění je 2x denně
2. S čištěním zubů začněte až půl hodiny po jídle (zvláště bylo-li kyselé), aby nedošlo k porušení skloviny
3. Svůj zubní kartáček nemilosrdně vyhoďte po třech měsících používání, v případě infekční nemoci hned po uzdravení
4. Nepodceňujte zápach z úst či potíže s citlivými dásněmi, mohou být signálem vážnějších zdravotních obtíží
5. Odstranění zubního kamene či bělení nechte na odbornících, sami byste si mohli spíše ublížit
6. Vyhněte se příliš agresivním ústním vodám s vysokým obsahem alkoholu, vsaďte na výplachovou ústní vodu s obsahem mikroflóry
7. Zubního lékaře navštěvujte alespoň 2x ročně, proberte s ním veškeré obtíže související s dutinou ústní, například snížené slinění či nepříjemný zápach
8. Pokud berete medikamenty snižující tvorbu slin, dbejte na stálé vlhčení dutiny ústní - ať už čistou vodou nebo žvýkáním žvýkaček bez cukru
9. Konzumujte zdravou a vyváženou stravu bohatou na vápník a vlákninu. Při jídle důkladně žvýkejte, pomůžete trávení
10. Nepodceňujte bakterie osidlující dásně či povrch jazyka, redukujte je jak mechanickým odstraňováním, tak pomocí výplachové ústní vody s mikroorganizmem Pythium oligandrum, neboli chytrou houbou.
Chytrá houba Pythie Bio Plus je výplachová ústní voda obsahující unikátní složení mikroflóry, která příznivě působí v ústní dutině při sklonu k zánětům dásní. Je vhodným doplňkem při péči o chrup a dásně, osvěžuje dech. Přípravek se dodává v šumivých tabletách a rozmíchává se s pitnou vodou.
Zakoupíte v běžné lékárenské síti od 320 Kč.