Na aktivní sportovní dovolenou se vyplatí zajet do Rakouska nebo Německa. Naopak nejdráže vyjde sportování v Anglii a v Turecku. Zatímco například v Ankaře stojí hodina tenisu zhruba 600 korun, ve Vídni je cena poloviční. Squash vyjde nejlevněji v Berlíně a v Praze, a to na zhruba 300 korun za hodinu. Vyplynulo to z červnové ankety GE Money Bank ve vybraných evropských metropolích.
„V posledních letech Češi během svých dovolených stále více vyhledávají aktivní odpočinek. Řada z nich si již možnost sportovního vyžití klade jako podmínku pro volbu zahraničního zájezdu. Kromě tradičních poznávacích pobytů tak roste zájem o wellness pobyty a sportovní dovolené se zaměřením na cykloturistiku, aerobik a další sporty,“ řekl Martin Košatka, vedoucí oddělení výzkumu trhů a trendů CzechTourism.
Procento lidí, kteří chtějí aktivně trávit svou dovolenou v zahraničí, každoročně stoupá. Anketa GE Money Bank se proto zaměřila na zmapování finanční náročnosti některých sportů ve vybraných zemích za hranicemi České republiky. Dotazování ukázalo kolik lidé průměrně zaplatí za tenis, squash, spinning, fitness a plavání v hlavních městech Belgie, Německa, Polska, Rakouska, Španělska, Turecka a Velké Británie.
„Někteří čeští turisté se stále obávají příliš vysokých cen za využívání sportovišť v zahraničí. Naše anketa však ukázala, že sportovat lze na dovolené za přibližně stejné náklady, na které jsou lidé zvyklí z Čech,“ říká Markéta Dvořáčková, tisková mluvčí GE Money Bank. „Například za hodinu tenisu ve Španělsku zaplatíte 15 eur. Pokud budete mít chuť zajít si na bowling v Rakousku, jedna hodina vás bude stát čtyři eura,“ dodává Markéta Dvořáčková.
Drahé pinkání
V průměru nejdražším sportem, který v zahraničí můžete provozovat, je dle ankety tenis. V Londýně za hodinu tenisu zaplatíte kolem 22 eur, v Madridu a Bruselu 20 eur. Jen pro srovnání, v ČR vyjde pronájem kurtu na méně než polovinu. Dalším z poměrně finančně náročných sportů je squash. Ten si nejlevněji ze všech sledovaných metropolí zahrajete v hlavním městě Německa a Belgie, kde vás hra squashe vyjde zhruba na 13 respektive 15 eur. Squash si naopak raději nechte ujít na dovolené v Turecku či Španělsku. Zde totiž běžně zaplatíte kolem 20 eur.
Spinning a fitness skoro jako doma
Nejlevnějším sportem je dle ankety návštěva fitness centra. Kdo ani v zahraničí nedá odpočinout svým svalům, za nejnižší cenu si zacvičí v Belgii. Ceny se zde pohybují okolo 5 eur za jeden vstup. Finančně nejnáročnější je vstupné do fitcentra v hlavním městě Španělska, kde si naúčtují třeba i 15 eur.
Patříte-li mezi milovníky spinningu, také nemusíte zoufat. Ceny jsou srovnatelné s Českou republikou a pohybují se kolem 10 eur.
Nákup sportovního vybavení se může vyplatit
Pokud necháte sportovní vybavení doma, není problém zakoupit jej v zahraničí. Prodává se za srovnatelné ceny jako v tuzemsku a někde můžete i ušetřit. Například za výbavu na fotbal včetně kopaček, míče a dresu zaplatíte v průměru 150 eur. Rozhodně ovšem ušetříte, pokud výbavu nakoupíte Turecku nebo například Polsku, kde se její cena pohybuje kolem 50 eur.
Ve všech zemích, kde anketa probíhala, lidé sportovní vybavení nejčastěji nakupují ve velkých obchodních řetězcích. Pro kvalitnější zboží pak míří do specializovaných sportovních obchodů. Němci sportovní zboží nakupují často také prostřednictvím internetových obchodů.
Anketa GE Money Bank proběhla v červnu 2008 v hlavních městech Polska, Německa, Turecka, Velké Británie, Belgie, Rakouska a Španělska.
/tz/