V Bruselu začne čtvrtý ročník přehlídky evropské poezie Transpoesie. Celkem bude vystaveno třicet evropských básní od třiceti evropských autorů, česká básnická tvorba je zastoupena dílem předního autora Petra Hrušky. Básně jsou instalovány na vývěsních plochách v metru, autobusech, tramvajích a letos poprvé i na zastávkách. U zrodu této mezinárodní literární události stálo České centrum Brusel. Rozsáhlý projekt je organizovaný v rámci EUNIC Brussels začíná v úterý 23. 9. 2014 a potrvá do 24. 10. 2014.

BÁSNĚ SPATŘIT
V září a říjnu zaplní vozy bruselské hromadné dopravy třicet evropských básní v původním jazyce a ve francouzském a nizozemském překladu. Netradiční „přehlídka" básní začíná ve čtvrtek 25. 9. 2014 literárním setkáním evropských básníků v bruselském kulturním centru BOZAR. 26. 9. 2014 se v Belgii slaví Evropský den jazyků. Při této příležitosti se chystá slavnostní zahájení výstavy básní, konané tradičně v galerii Anspach. Přehlídka velkoformátových panelů s básnickými texty s překlady do nizozemštiny a francouzštiny potrvá do 24. 10. 2014. Doprovodný program počítá také s literárními večírky. Cílem projektu je zviditelnění současné evropské poezie s ambicí připomenout evropské jazyky v plné šíři a rozmanitosti.

STŮJ!VERŠ!
O tom, že česká literatura je v Bruselu žádaná ví hodně Kristina Prunerová, ředitelka Českého centra Brusel. „Prezentaci české literatury v Belgii vnímám jako jednu z priorit", uvedla. „V rámci své programové koncepce se snažím představit současnou českou literaturu v plné šíři, připomínat slavná jména a výročí českých literátů a zároveň představovat mladé, talentované české autory. Nezaměřuji se „jen" na prózu či beletrii, ale využívám i formátů, které atraktivní formou přibližují českou básnickou tvorbu. Jedním z nich je právě Transpoesie, která umožňuji představit zdánlivě opomíjenou literární oblast opravdu masově", dodává.

Městskou hromadnou dopravu využívá téměř 500 000 cestujících denně. Ti všichni budou mít příležitost „nahlédnout" do tvorby básníků z celé Evropy. Českou republiku v předchozích letech zastupovali Radek Malý, Jan Jílek a Petr Váša. Letos se tady vůbec představí přední český básník Petr Hruška. Báseň Nocleh pochází ze sbírky Auta vjíždějí do lodí (Host, Brno, 2007). Do francouzštiny ji přeložila Milena Fučíková, do nizozemštiny Jana Beranová.
O účast v projektu je rok od roku stále větší zájem. Letošního, čtvrtého ročníku, se účastní 30 básníků. Jedná se o doposud nejsilnější zastoupení od roku vzniku tohoto projektu. České centrum Brusel se letos významně podílí na grafickém designu celého projektu a spolupracuje s českým grafikem Jiřím Troskovem.

V KOSTCE
Historie projektu „Poetry on the Underground", jemuž se Transpoesie podobá, spadá do Londýna roku 1986. Před více než dvaceti lety se zde poprvé konala akce inspirovaná americkou spisovatelkou Judith Chernaik Poems on the Underground. Myšlenka publikování básní v metru se dále rozvíjela v mnoha evropských i mimo evropských městech, v Praze proběhla v na přelomu tisícileté po dobu tří let. Pořadatelem Transpoesie je EUNIC, síť evropských národních institutů pro kulturu, která vznikla v roce 2006. EUNIC má 32 členů z 27 zemí, které sídlí ve více než 150 zemí s více než 2000 pobočkami a místními partnery. Členové pracují v odvětvích, jako je umění, jazyk, mládež, vzdělávání, věda, mezikulturní dialog a rozvoj. http://www.eunic-online.eu

Partneři: Bozar, Passa Porta a galerie Anspac, Stálé zastoupení EK v Belgii, Městská část Brusel 1000 a Libris Agora.

ČESKÁ CENTRA
Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci ČR v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 22 zahraničních metropolí tří kontinentů. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová.
www.czechcentres.cz

(tz)