Průzkum společnosti MasterCard ukazuje, že počet Evropanů, kteří stráví dovolenou objevováním krás své vlasti, se letos až zdvojnásobí. Trendem letošní dovolenkové sezony bude cestování v tuzemsku. Očekává se, že až 1,14 miliardy cest lidí z celé Evropy se uskuteční v rámci jejich domoviny. Počet dovolených strávených Evropany v jejich vlasti se tak letos zvýší o 114 %, což je oproti roku 2013 více než dvojnásobný nárůst. Žebříčku zemí, jejichž obyvatelé hodlají nejčastěji využít možností k odpočinku a relaxaci ve své vlasti, vévodí Francie následovaná Španělskem, Německem, Velkou Británií a Ukrajinou. Ukázala to analýza cestovních trendů společnosti MasterCard vycházející z průzkumu Euromonitor.
Průzkum Evropské komise zjistil, že v roce 2013 trávily svoji hlavní dovolenou v tuzemsku více než dvě pětiny Evropanů, přičemž za hranice EU se vydala jen necelá pětina[1]. Stejný trend lze dlouhodoběji sledovat i v České republice. Podle statistik Českého statistického úřadu podnikli Češi v roce 2013 do zahraničí 5 304 kratších či delších cest, naproti tomu v tuzemsku až 24 304. Stejně tomu bylo i v předchozích letech.
Rostoucí oblibu tuzemských dovolených komentuje Javier Perez, prezident společnosti MasterCard Europe: „Vzhledem k tomu, kolik toho Evropa nabízí, mě vůbec nepřekvapuje, že rekreanti mají tendenci zůstávat ve své vlasti. Evropané se podle všeho chtějí vyhnout stresu spojenému s opuštěním pohodlí, na které jsou zvyklí, a snaží se prozkoumávat destinace, které jsou jim nejblíže."
Při plánování dovolené je důležitá obeznámenost s destinací a doporučení. Více než polovina (56 %) respondentů výzkumu totiž uvádí, že pro výběr destinace je rozhodující doporučení od přátel, kolegů či příbuzných, spolehlivost a pohodlí. Téměř polovina (46 %) Evropanů si v roce 2013 zvolila dovolenou na pláži před dobrodružnější variantou. Češi jsou v tuzemsku podle agentury CzechTurism nejvíce spokojeni v turistických regionech Jižní Čechy, Šumava, Střední Morava, Jeseníky a Východní Morava.
Dalšími kritérii, podle kterých si lidé vybírají zemi pro svoji dovolenou, jsou bezpečnost a finanční náročnost. Vyplývá to z ankety Vysoké školy obchodní.
"Bezpečí, spolehlivost a jistota se na dovolených často pojí s penězi a platbami. Proto přinášíme nejlepší tipy, jak si zajistit hladký průběh cesty a jak během svého pobytu bezpečně platit," uvádí Miroslav Lukeš, generální ředitel MasterCard pro ČR a SR
1. Využívejte nové způsoby placení. Cestovní šeky jsou na ústupu. Při cestování vám usnadní život bezhotovostní platební metody, včetně těch mobilních a bezkontaktních.
2. Maximálně využívejte možnosti své karty. Seznamte se se službami, které vám vaše karta nabízí, jako např. pojištění, asistenční služby a concierge, díky nimž si svoji cestu ještě více vychutnáte a které vám dodají pocit jistoty
3. Zavolejte předem. Oznamte své bankovní nebo finanční instituci, kam máte namířeno, aby vám mohla rychleji pomoci, pokud se něco přihodí.
4. Buďte připravení. Pořiďte si seznam karet, které budete mít s sebou, a do telefonu si uložte čísla pro jejich zablokování v případě ztráty nebo odcizení a pro využití služeb na ně napojených.
5. Aktuální informace na Priceless. Cestujete-li do zahraničí, podívejte se na internetové stránky www.priceless.com, kde najdete speciální nabídky, slevy a další možnosti využití vašich karet pro zpříjemnění vašeho výletu.
O průzkumu
Data pocházejí z výzkumu Passport provedeným společností Euromonitor International a analyzovaným společností MasterCard Europe. Passport je analýza globálního trhu prováděná společností Euromonitor International, která se zaměřuje na rozbor odvětví cestovního ruchu v různých zemích po celém světě.
Analýza prognóz pro odvětví cestovního ruchu na rok 2014 zahrnuje země: Albánie, Andorra, Belgie, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Černá Hora, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Gruzie, Chorvatsko, Irsko, Island, Itálie, Kosovo, Kypr, Lichtenštejnsko, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Makedonie, Malta, Moldavsko, Německo, Nizozemsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Rusko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Srbsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Turecko, Ukrajina, Velká Británie.
Využita byla také data z průzkumu provedeným pro Evropskou komisi: Bleskový průzkum Eurobarometer 392 - TNS Political & Social: Preference Evropanů v oblasti cestovního ruchu - únor 2014.
(tz)