Michaela Lee předává Sin Son-hui český nástroj_ mn.jpgNovým exponátem Mezinárodní expozice hudebních nástrojů v Koreji se staly české dudy! České centrum Soul a Velvyslanectví ČR v Korejské republice tímto počinem obohacují Mezinárodní sbírku hudebních nástrojů v Kulturním centru města Sǒngnam v Koreji. Historický nástroj pocházející z roku 1929 z dílny slavného mistra Josefa Šteffka, předala vedoucí Českého centra Soul Michaela Lee do rukou ředitelky Kulturní nadace města Sǒngnam Sin Sǒn-hǔi během slavnostní ceremonie v pondělí 14. 4. 2014. Při této příležitosti proběhlo v prostorách expozice mezinárodní hudební vystoupení celkem 17 interpretů z 8 zemí světa. Českou republiku reprezentoval dlouholetý hudebník Soulské filharmonie český hornista Michal Emanovský.

Mezinárodní expozice hudebních nástrojů v Kulturním centru města Sǒngnam se nachází v těsné blízkosti hlavního města Soulu. Kolekce zahrnuje bezmála 150 hudebních nástrojů téměř z 50 zemí Asie, Afriky, Ameriky, Evropy a Oceánie. Sbírku založila současná ředitelka Kulturní nadace města Sǒngnam Sin Sǒn-hǔi v roce 2013.

Od dubna letošního roku je expozice obohacena o český hudební nástroj - historické dudy z dílny Josefa Šteffka z roku 1929. Nový exponát přitahuje Korejců, neboť se jedná o zcela první český hudební nástroj ve sbírce. Při příležitosti předávacího ceremoniálu se v prostorách Mezinárodní expozice hudebních nástrojů uskutečnilo hudební vystoupení, v jehož průběhu zazněla hudba v podání 17 interpretů z Číny, Koreje, Mongolska, Indie, Tibetu, Vietnamu, USA, Běloruska a České republiky, kterou zastoupil český hornista a dlouholetý hudebník Soulské filharmonie Michal Emanovský.

Zahajovací koncert s názvem „Okénko do světa hudby - Hudba přivolávající jaro" odstartoval v Mezinárodní expozici hudebních nástrojů sérii koncertů v každém ročním období s cílem představit hudbu z nejrůznějších zemí světa.

KULTURNÍ CENTRUM MĚSTA SǑNGNAM
Kulturní centrum města Sǒngnam (Seognam Arts Center) bylo otevřeno v roce 2005 a spravuje jej Kulturní nadace města Sǒngnam. Je multifunkčním kulturním komplexem zahrnujícím operu, koncertní síň, divadlo, galerii a mediální centrum. Hlavním cílem centra je přinést obyvatelům města domácí ale i zahraniční kulturu a umění. Za krátkou dobu existence navštívilo centrum několik miliónů návštěvníků, kteří měli možnost zhlédnout i řadu významných zahraničních umělců. Letošní sérii zahraničních koncertů zahájil Skotský komorní orchestr a italský ansámbl Il Giardino Armonico. Vrchol letošní sezóny představuje vystoupení Česká filharmonie s dirigentem Jiřím Bělohlávkem v rámci projektu „2014 Rok české hudby".

ČESKÁ CENTRA
Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci ČR v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 22 zahraničních metropolí tří kontinentů. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová.

(tz)