Alergií trpí každé třetí dítě v Česku, za poslední desetiletí se počet alergiků a astmatiků zdvojnásobil. Novinářům to dnes řekla primářka Irena Krčmová z Ústavu klinické imunologie a alergologie Fakultní nemocnice Hradec Králové. Podle ní bude pacientů s alergií dále přibývat. Příčinou je hlavně ovzduší zamořené prachovými částicemi. Více o alergiích na www.alergie.cz.
Alergie je největší neinfekční epidemie, genetické vlohy k ní má 3,5 milionu obyvatel Česka. Astmatem trpí 600.000 lidí, až čtvrtina obyvatel má alergickou rýmu," vyčíslila primářka. Poznamenala, že vrozené vlohy může probudit u svého potomka matka už před narozením. "Už v nitru dělohy ve 22. týdnu plodu vznikají u budoucího dítěte alergické protilátky," vysvětlila.
Lidé by si podle Krčmové měli být vědomi toho, že alergie může potkat každého. Velké nebezpečí vidí lékařka v tom, že řada potenciálních alergiků si vůbec nepřipouští, že by jejich příznaky mohly být alergickou reakcí. Alergickou rýmu považují za běžné nachlazení. Než kvůli dlouhodobým potížím konečně vyhledají lékaře, může už u nich přerůst alergické onemocnění v alergický zánět. I když se totiž člověk cítí zdráv a nemá zrovna žádné viditelné příznaky, alergický zánět v těle zůstává.
Alergické obtíže souvisejí s životním stylem a nejsou omezeny jen na určité období nebo prostředí. Alergie trápí lidi celoročně, proto je také nutná celoroční léčba. Pacient by měl trvale užívat antihistaminika, která potlačují alergický zánět.
Imunolog Jan Sýkora varoval před tím, že v souvislosti s novými regulačními poplatky pacientů a doplatky na léky stouplo finanční zatížení alergiků při léčbě. Odborníci rozhodující o cenách léků a jejich úhradách ze zdravotního pojištění údajně zvažují, že by si antihistaminika platili pacienti v plné výši.
Nyní přispívá pojišťovna na tyto léky v přepočtu 4,40 denně, ještě před pár lety to bylo sedm korun. Na měsíční léčbu doplácí nyní pacient zhruba 50 korun, pokud přijde o příspěvek pojišťovny, vydá zhruba 200 korun za měsíc. K tomu dalších 30 korun za návštěvu lékaře a stejnou částku za položku na receptu, vyčíslil odborník.
"Obáváme se, aby to nevedlo k tomu, že pacienti přestanou chodit na pravidelné kontroly k alergologovi," řekl ČTK Sýkora. Tyto kontroly jsou přitom velmi důležité, protože nesprávně léčená alergie může přerůst v astma. To je komplikace nejen pro pacienta, ale i pro zdravotní systém, protože to nese další náklady na léčbu.