Téma Jan Palach bylo v těchto dnech v Polsku často skloňované. Výstavu Jan Palach 1969, která je v těchto k vidění ve Varšavě, provází pozornost mladých studentů. České centrum Varšava totiž připravilo rozsáhlou audiovizuální soutěž zaměřenou na osobnosti i události, které formovaly českou a polskou historii roku 1968. Výzva zaujala, přihlásilo se plných sedmadvacet tříčlenných studentských týmů. Odborná porota vybrala tři vítězné. Partnerem akce je Ústav národní paměti ve Varšavě.
V rámci workshopů organizovaných v souvislosti s výstavou Jan Palach 69 zorganizovalo České centrum Varšava rozsáhlou studentskou audiovizuální soutěž nazvanou Rok 1968 v Československu a Polsku. „Palachovské" téma okamžitě zaujalo. Do soutěže se přihlásilo 27 tříčlenných studentských týmů ze středních škol z celého Polska. Odborná porota vybrala tři nejlepší. Na prvních místech se umístily dvě školy z Osvětimi. Vítěznou cenu získalo polské Církevní lyceum.
„Byli jsme mile překvapeni vysokou úrovní prací, která vyžadovala shánění spousty materiálu i velkou technickou dovednost. Součástí téměř všech prezentací byly filmy, fotografie, prolínání, hudba, slyšeli jsme Kubišovou i Kryla...", uvedl Petr Janyška, ředitel Českého centra Varšava a vzápětí dodává: „Soutěž má nemalý přesah a zdaleka nejde o ‚pouze‘ varšavskou událost. Zájem mladých Poláků prokázat znalosti z české historie dokládá mozaika soutěžících přihlášených z nejrůznějších polských regionů."
Spolu s polskými odborníky zaměřenými na oblast historie, přijal členství v porotě také Petr Blažek z Ústavu pro studium totalitních režimů. Český historik ocenil vysokou připravenost soutěžících.
„Z projevů i jednotlivých prezentací vyplýval vážný, téměř až osobní zájem o Jana Palacha i souvislosti doby, ve které Palach žil. Třebaže téma není historicky vzdálené, současná mladá generace jej může poznávat pouze zprostředkovaně. Mladí Poláci tak činí tak s nesmírným zájmem a zaujetím. To oceňuji."
Díky soutěži dnes disponují hlubokou znalostí českých dějin 60. a 70. let desítky polských studentů.
Celou akci připravilo České centrum Varšava ve spolupráci s polským Ústavem národní paměti. Klání probíhala přímo v Edukačním centru ústavu. Ceny do soutěže zajistilo České centrum Varšava. Vítězné týmy se díky tomu podívají do Prahy, kde pro ně bude připraven zajímavý program, například beseda s mladými českými historiky, návštěva Knihovny Václava Havla, prohlídka centra samizdatové literatury Libri Prohibiti. Událost byla sledována polskými médii. Informaci o průběhu a výsledcích soutěže přinesla tisková agentura PAP, prostor jí věnovala také polská televize i přední deník Gazeta Wyborcza. Slavnostní vyhlášení proběhlo 13. 2. 2014.
VÝSTAVA JAN PALACH 69
Jednou z priorit Českého centra Varšava
je systematické představování výstavy Jan Palach 69. Kvalitně připravenou panelovou prezentaci mohli v průběhu uplynulých měsíců zhlédnout návštěvníci v řadě polských měst. Každé zahájení probíhá za účasti představitelů politického a veřejného života. Návštěvníci vernisáže mohou zhlédnout i projekci filmu Hořící keř a zúčastnit se navazující debaty předních odborníků z obou zemí.
Petr Janyška uvádí: „ V Polsku je Jan Palach hodně známý. V den jeho úmrtí tu byla jeho
smrt připomenuta v ranních rozhlasových zprávách, jeho osobnost připomínala řada polských médií. Naše výstava představuje hodnotné připomenutí nedávných českých dějin. Má zde velký úspěch." České centrum Varšava organizuje řadu akcí s cílem prezentovat Českou republiku. V průběhu loňského roku se uskutečnily zajímavé programy zahrnující oblast české hudby, filmu, divadla. K nedávným úspěchům patří rozsáhlá přehlídka tvorby Pavla Brázdy v Městské galerii ve Wroclawi. České centrum Varšava výstavu zajistilo z pozice spoluorganizátora.
ČESKÁ CENTRA
Česká centra jsou agenturou Ministerstva zahraničních věcí pro propagaci ČR v zahraničí. Prosazují českou kulturní scénu na mezinárodním poli. Síť Českých center působí z 22 zahraničních metropolí tří kontinentů. Generální ředitelkou Českých center je Vilma Anýžová.
www.czechcentres.cz
(tz)