Je až 350 krát sladší než cukr, neobsahuje kalorie, nemá nežádoucí vlastnosti jako umělá sladidla, vyhovuje diabetikům. Stévie a produkty z této jihoamerické rostliny se dostávají do módy, protože nabízejí unikátní řešení pro milovníky sladkostí. Můžete si ji pěstovat sami.

Stévie sladká (Stevia rebaudiana, nazývána také stévie cukrová, sladká tráva, medové lístky) je bíle kvetoucí světlomilná tropická rostlina z čeledi hvězdnicovité. Původní oblast výskytu jsou tropické a subtropické oblasti Jižní a Střední Ameriky. Cení se jí kvůli jejím léčivým účinkům a hlavně kvůli vysoké sladivosti. Stévie se používá především jako náhražka cukru, ale ve vyšší koncentraci může mít poněkud lékořicovou příchuť. Rod Stevia obsahuje okolo 150 druhů bylin a keřů.
Stevie jako sladidlo je na rozdíl od cukru téměř nekalorická, nepřispívá k tvorbě zubního kazu a je vhodná i pro diabetiky. V listopadu 2011 byla stévie v Evropské unii schválena jako přídatná látka do potravin pod označením E960. Očekává se, že toto rozhodnutí bude mít výrazný dopad na trh s cukrem a sladidly.

Po schválení použití v Evropské unii již lze sladidlo v tabletách na bázi stévie koupit běžně v lékárnách i obchodech s potravinami. Také je možné koupit stévii v sušené formě v obchodech se zdravou výživou nebo bylinkářstvích.

Rostlina se dá koupit v jarních měsících také jako venkovní rostlina ve velkých květinářstvích. V obchodech s květinami je známá pod názvem sladká tráva nebo stévie. Rostlina není vhodná na pěstování doma, protože pak její listy neobsahují dostatečné množství steviósy. Doporučuje se ji zasadit do mírného stínu.

Pěstování v českých podmínkách: v květináči, ideální je východní parapet, popř. u okna. Stevie nepotřebujete zahrádku ani skleník. Sladké látky se tvoří více, když má rostlina dostatek světla a tepla. Z jedné rostliny lze získat až 0,5 kg sušených lístků. Na léto se doporučuje ji dávat ven a na zimu domů. Rostliny lze dobře tvarovat řezem, snadno obrážejí. Listy lze užívat jak v čerstvém stavu tak zmražené nebo sušené.

Pro indiány byla léčivkou
Stévie sladká pochází z Jižní Ameriky, z oblasti kolem řeky Paraná, která protéká Brazílií a Paraguayí. Zdejší indiáni ji používali jako sladidlo, ale také jako léčivou bylinu, třeba na pálení žáhy, cukrovku, na dezinfekci úst a jako prevenci proti zubnímu kazu, stejně jako na řadu dalších zdravotních problémů. Rostlinu snadno koupíte přes internet. Má ráda světlo, teplo a vlhko. Pochází z tropických a subtropických oblastí. Řada lidí ji pěstuje na okně, pod nímž má topení.

Jejími lístky si osladíme čaj i další nápoje nebo jídla. Lze je používat čerstvé, mražené i sušené. Čerstvé obsahují kromě glykosidů stévie také nezanedbatelné množství vitamínů (E, K, P, A, C, B), minerálů (fosfor, vápník, železo, hořčík, chróm, kobalt, selen, křemík) i antioxidantů (pomáhají preventivně chránit naše cévy před kornatěním a náš organismus před zhoubnými nádory). Většina lidí asi sáhne po extraktech. I ty lze koupit přes internet nebo v prodejnách se zdravou výživou, případně s bylinkami. Nefér konkurenční bitva?

Jak pěstovat rostlinu Stévie sladká ze semen
Stévie není úplně jednoduchá na pěstování, ale při trošce snahy je úspěch zaručen. Rostlina má ráda polostín, čím bude více na slunci, tím budou její listy sladší. Semena zasadíme do do pěstitelského substrátu.

2 - 3 nadrobno nasekané lístky postačí k oslazení celé konvice čaje. Usušené lístky se dají skladovat po mnoho týdnů. Sugar baby- cukr z přírody není mrazuvzdorný. V létě se proto může jako nádobová rostlina pěstovat venku, ale před příchodem mrazů je potřeba Stévii uklidit dovnitř. Lístky by se měly sbírat každé tři týdny. Rostlina tak zmohutní a vytvoří opět čerstvou zelenou nať pro další sběr. Její sladivost roste s délkou a intenzitou slunečního svitu.

Rostlina Stévia Rebaudiana má prokázané léčivé účinky. Z této rostliny využíváme její listy v čerstvé nebo sušené podobě. Stevie zlepšuje trávení, používá se jako ústní voda k výplachům, jelikož omezuje zápach z úst. Také pomáhá při paradentóze zubů. Snižuje únavu! Ale nejvíce je používána jako umělé sladidlo, jelikož je 300 krát sladší než obyčejný cukr.

Chcete pěstovat stévii v květináči?

Pomůcky: plastová nádoba+víko (igelitový pytlík), substrát, rozprašovač, pinzeta
Výsev semen stévie
Pokud se rozhodnete vysévat všech 20 semen, je vhodné si připravit nádobu o hraně minimálně 15 x 20 cm, či obdobných rozměrů. Nejlépe poslouží nádoba s průhledným víkem (plastové přepravky, obal od polárkových dortů apod.). Pokud nebudete mít jednu z těchto nádob, zvolte jinou nádobu přes kterou lze přetáhnout igelitový pytlík a utvořit tak semenům vlastní mikroklimatické podmínky.
Substrát kupte kvalitní zahradnický s PH neutrálním nebo ještě lépe substrát určený přímo na bylinky s přídavkem rašeliny, která ho dělá mírně kyselým. Substrát zvlhčíme odstátou vodou, dáme do připravených přepravek a přiklopíme. Je žádoucí nechat substrát usadit alespoň 24 hodin na teplém místě. Dojde tak k plnému rozprostření vlhkosti a oživení vyschlé zeminy. Den před vysetím semen je dobré napustit vodu i nádobu rozprašovače a nechat ji otevřenou odstát do druhého dne, aby došlo k vyprchání chlóru. Připravíme si sáček se semeny , opatrně ho otevřeme a semena stévie sladké jedno po druhém vyséváme ve vzdálenosti 3 cm. Pokud možno se semen nedotýkáme, jsou háklivá na infekce či plísně. Na setí používáme nástroj např.pinzetu. Semena stévie sladké v žádném případě nezasypáváme substrátem. Stévie je světloklíčivá rostlina, její semena musí být tedy vyseta pouze na povrch substrátu s dostatečným přísunem světla. Pokud čekáme v následujících 14 dnech špatné světelné podmínky nevyséváme!! Povrch takto osazené nádoby jemně zvlhčíme rozprašovačem a zaklopíme průhledným víkem nebo přes misku přetáhneme igelitový pytlík. Místo kam sadbovač umístit by mělo mít nejlépe teplotu mezi 24-28 °C. Dosáhnout ideálních teplot v domácích podmínkách je velmi obtížné, avšak teplota by neměla klesat pod 22 °C. Teplota a světlo jsou základní faktory ovlivňující klíčivost semen. Jednou za 2 - 4 dny přepravku otevřeme a zkontrolujeme vlhkost substrátu. Substrát nesmí být přemokřen. Pokud se vám bude zdát suchý, jemně zvlhčete rozprašovačem.
Semena stévie by se měla vysadit v únoru nebo březnu nejlépe do skleníku. Jelikož je světloklíčivá, semena se nesmějí přehrnovat, ale musejí zůstat na povrchu zeminy. Stévie nesmí být vystavována nízkým teplotám, jelikož při teplotě pod 10 °C rostlina zastavuje růst a při poklesech teplot k 5 °C vadne, proto se doporučuje udržovat teplotu nad 20 °C. Na zimu se doporučuje rostlinu zastřihnout na výšku asi 10 cm nad povrchem substrátu. Nadzemní část postupně úplně zaschne. Stévie má však na kořenovém krčku vytvořeny vegetativní pupeny, ze kterých na jaře opět obrazí.

Přesazování:
Když rostlinky stevie sladké dosáhnou výšky 3 - 5 cm, je čas stevii rozsadit do květináčů. Připravíme si květináč o hraně 10 cm a výšce 10 cm, mix substrátu se zahradnickým perlitem v poměru 80/20 o perlit přináší kořenům kyslík a vláhu. Lze nakoupit v každém květinářství za cca 6kč/l. Půdu s perlitem si provlhčíme den před rozsazováním. Rostlinky stévie opatrně vyloupneme lžící i s kořeny a přesadíme do předem připraveného důlku v květináči. Lehce přimáčkneme půdu okolo stonku, aby sazenice stévie byla v květináči stabilní a nevyvracela se. Rostlinku stévie opatrně zalijeme odstátou vodou kvůli propojení zeminy okolo kořenového balu a květníku??.. Je vhodné první týden nechat rostlinky na chráněném místě, aby nedocházelo k jejich vyvracení. Poté je možné pěstovat stevii venku, či za oknem na slunných stanovištích. Čím více dopřejeme stévii slunečních paprsků, tím větší mají rostlinky produkci stéviosidu.
Hnojení stévie sladké:
Stevie sladká má hnojení velmi ráda. Rychle živiny spotřebovává ke svému růstu, avšak začít hnojit je vhodné nejdříve po třech týdnech od přesazení. Jako nejlepší hnojiva se osvědčila hnojiva biologického typu - plargon, biobizz. Kdo má zkušenost s těmito hnojivy a jejich působením na chuť finálního produktu, nebude mít potřebu zkoušet něco jiného. Klasická dusíkatá hnojiva zanechávají v plodinách typickou chemickou pachuť, která většinou není vnímána dokud člověk neochutná produkt biozemědělství. Stévii hnojíme podle návodu výrobce daného hnojiva. Z deseticentimetrových květináčů přesazujeme do finálních o hraně 20 cm asi 14 dní po prorůstání prvních kořínků ve spodu 10 cm květináčů. Přesazujeme do stejného mixu substrátu a perlitu jako v předchozím případě. Jestli se ptáte, proč nepřesadit do 20cm květináčů ze semenáčků, pak je to kvůli prorůstání kořenového balu. Díky přesazení dojde k hutnějšímu prokořenění středu květináče a tím větší ploše kořenového systému.
Sklizeň a sušení:
Rostliny stévie sladké sklízíme několikrát do roka dle potřeby. Jednoduše otrháme pár lístků a nebo na etapy sklidíme rostlinu 3x do roka. Sklizeň na etapy probíhá tak, že ustřihneme asi 40% rostliny od vrcholku. Pokud jsme úspěšní pěstitelé máme možnost sklidit cca 500g sušených lístků z jedné rostliny stévie. Velkopěstitelé sklízejí rostliny pouze 1x a to na konci vegetační doby. Hladina stéviosidu se během slunečních dnů nakumuluje a je prý nejvyšší v konečné fázi, kdy rostliny zastavují růst a teploty klesají k 10 °C
Sušení:
Steviosidy jsou velmi stálé a v sušených listech se jejich poměr vlivem skladování nijak výrazně nemění. Rostlinky je vhodné sušit rychle nejlépe v sušičce, či vytopené větrané místnosti. Po usušení můžeme rostlinky nadrtit, nechat listy celé či namlít. Je důležité skladovat usušené listy stévie v hermeticky uzavřených nádobách a na tmavém místě.
Kde sehnat semena:
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
tel. číslo: +420 212 242 993 (Prosím kontaktujte nás emailem)

(tz)