Konec školního roku se nezadržitelně blíží, proto by rodiče neměli tento významný mezník v životě každého žáčka minout bez povšimnutí. Vysvědčení totiž není jen kus papíru, ale ukazuje úsilí a píli dítěte v předchozích deseti měsících. V seriálu Ze života peněz vám poradíme, jak se na poslední drnčení školního zvonku připravit.

1. Správná odměna
Už za pár dnů vám školáci přinesou ukázat výsledek svého desetiměsíčního snažení. I když malí studenti třeba nedonesou samé jedničky, určitě jim udělá malý dárek radost. Jaký ale vybrat? Samozřejmě záleží na věku dítěte a vašich finančních možnostech. „Nejlepší je takový dárek, který nejen potěší, ale rozvíjí i určité dovednosti. Zajímavé jsou například různé skládačky a hlavolamy, které pořídíte už za desítky korun. Pokud uvažujete o něčem větším, pak jsou dobrou volbou speciální letní tábory, kde se děti naučí řadu nových dovedností např. tancovat nebo malovat," dodává výkonný manažer Ery a Poštovní spořitelny Libor Svoboda. Starší studenti jistě ocení jazykový pobyt v zahraničí. Kromě zvýšení své dosavadní jazykové úrovně se mohou těšit na nové kamarády z celého světa. Délka kurzů je většinou minimálně na 2 týdny a seženete je už od 7 tisíc korun. Důležité je, abyste s potomkem před zakoupením jakékoliv aktivity probrali detaily.

Rada navíc: Seznam letních táborů naleznete např. na stránkách www.tabory.cz, na nichž je možné platit také online přes bránu PaySec. Průměrná cena se pohybuje kolem 4 tisíc korun.

2. Darováním peněz nic nezkazíte
Ať už máte doma prvňáčka nebo středoškoláka, získané peníze za vysvědčení vždy potěší jako milé přilepšení ke kapesnému. Děti navíc získají dobrý návyk, že svědomitá práce je v životě náležitě oceněna. „S finančním odměňováním se nebojte začít už od první třídy. Ve věku kolem 6 let jsou již děti schopné pochopit hodnotu peněz a nemyslet si, že nám je bankomat dává kdykoli a v jakémkoliv množství," dodávává Libor Svoboda. Váš dohled nad financemi potomka je velmi důležitý. Pokud zjistíte, že si již našetřil větší sumu hotovosti a je mu více než 10 let, založte mu Era Osobní účet s výhodami pro mladé. „Má to hned tři výhody. Dítě se může učit s penězi hospodařit pod dohledem rodičů, může účet ovládat přes elektronické bankovnictví a také využívat členství v internetovém Era klubu. To vše dohromady dítě pozvolna vede k vnímání hodnoty peněz," vysvětluje Libor Svoboda.
Rada navíc: Pokud usoudíte, že už je váš školák dost zodpovědný na to, aby ke svému účtu měl i platební kartu, nastavte mu na ni limit výběru a plateb. Bude to pro jeho dobro a pro váš klid.
3. Vysvědčení se nepovedlo
Někdy se stává, že studijní výsledky školáka neodpovídají představám rodičů. Jak na tuto situaci reagovat? Rozhodně zachovejte klid a myslete na to, že fyzické trestání je nepřijatelné. Rozhovor vedený s chladnou hlavou má rozhodně větší účinek než křik a výčitky. Vysvědčení není otázka života a smrti, proto je třeba se nad špatnými výsledky povznést a hledat nápravu. „Rodiče by se měli spíše zajímat o tom, co bylo hlavní příčinou zhoršených známek. Často se pak může přijít na špatné vztahy ve třídě, šikanu, případně na speciální vzdělávací potřeby školáka. Prospěch dítěte mohly ovlivnit i nedávné rodinné problémy," říká Peter Porubský vedoucí Linky bezpečí. Důležité je, abyste dokázali ocenit vše, co si zasluhuje pochvalu, a uznali snahu, když váš potomek do poslední chvíle bojoval o zlepšení známky. Navrhněte, v čem by se konkrétně měl zlepšit a co pro to musí udělat. Pokud jste opravdu přesvědčeni o nutnosti trestu, pak zkuste zvolit například snížení výše kapesného nebo omezení dárků. Důležité je, aby dítě pochopilo, že s ním chcete problém se špatnými známkami řešit.

Rada navíc: Zakažte si věty typu „S takovou známkou se domů nevracej" nebo „Z tebe nic nebude". Nic jimi nespravíte a dítěti hodně ublížíte.

4. Jak motivovat školáky k lepším výsledkům
Pro mnohé děti bývá často motivací už jen samotný fakt, že na učení nejsou sami a rodiče jim chtějí pomáhat. Ať už se jedná o zapojení do samotného učení, přezkoušení dané látky nebo zajištění kvalitního doučování. Za hodinu doučování obvykle zaplatíte do 200 korun. Podrobný seznam doučovaných předmětů najdete například na webu doucovani.net. Otázkou ale je, zda je daný lektor schopen dítě nejen látku naučit, ale i motivovat do další práce. „Nezapomeňte, že vzdělávání musí děti těšit a dávat jim smysl, jedině tak mohou ve škole dosahovat dobrých výsledků. Pokud jim ještě názorně předvedete důležitost probírané látky a pokusíte se jim dát příklady ze života, pak učení přestane být strašákem," vysvětluje hlavní princip správné motivace Libor Svoboda. Proto ani kupování dárků za dobré známky k lepším výsledkům dlouhodobě nepřispěje. Jednou to totiž skončí. Hlavně nezapomeňte, že kladná motivace je nejúčinnější, a tak nezapomínejte potomka za dobré výsledky především chválit.
Rada navíc: Stále platí Komenského pravidlo „Škola hrou", pokuste se tedy probíranou látku dětem přiblížit. Například vysvětlete potomkovi použití matematiky při počítání rodinných výdajů za nákup nebo mu poraďte, jak může spravovat vlastní kapesné. Uvidíte, že vyšší zájem o probíraný předmět na sebe nenechá dlouho čekat.

(tz)