Graf - Důvody Čechů ke studiu v zahraničí.jpgPřibližně 7 000 Čechů vyjíždí každý rok do zahraničí za studiem, 98,5 % z nich preferuje studium jazyka
Poptávka po jazykových kurzech v zahraničí se neustále zvyšuje. Podle výzkumu britského časopisu Study Travel Magazine, který zkoumal 8 českých agentur, tvořících zhruba polovinu našeho trhu, ročně vyjíždí za studiem do zahraničí 3 466 z nás, což představuje nárůst o 12,1 % za minulý rok. Konečný počet studentů se tak pohybuje okolo 7 000. Na jazykové kurzy přitom vyráží většina z nás, 98,5 % Čechů. Ostatní pak cestují za středním a vyšším vzděláním.

Podle již zmíněného odborného časopisu preferují Češi především levnější, evropské destinace, jako je Malta a jih Anglie, kde je studium cenově dostupnější. Nároční nejsme ani na ubytování - 62 % z nás dává přednost ubytování v hostitelské rodině. Průměrná délka pobytu pak činí 4 týdny. Důvody Čechů k absolvování studia v zahraničí jsou různé. Hlavní motivací je však současné či budoucí zaměstnání.

V poslední době můžeme sledovat několik směrů, kterými se ubírá výběr zahraničních jazykových lekcí českými studenty a pracujícími. „Oblíbenou destinací pro jazykové kurzy se čím dál častěji stává Německo, jih Británie jako Bournemouth či Brighton, a hlavní město Irska Dublin. Češi se také začali zajímat o kvalitu škol a volí zejména kurzy zaměřené na přípravu na mezinárodní zkoušky," uvádí Jindřich Josífek, jeden z majitelů společnosti Czech-us, která jazykové zahraniční kurzy nabízí již řadu let.
Angličtina je u Čechů stále nejčastěji studovaným jazykem. Volí ji podle statistiky 80% Čechů. V závěsu se pak umisťuje němčina s osmi procenty. Můžeme však sledovat i další trend. „Protože mladší generace umí anglicky v dnešní době více než dobře, poptávají především výuku dalších jazyků, které se chtějí naučit. Na jazykové kurzy vyrážejí nejčastěji studenti a pracující ve věku 20-25 let. Specialitu poslední doby představují kurzy zaměřené na přípravu při hledání práce. Jedná se o nacvičování pohovorů, psaní životopisů a tvorbu motivačních dopisů v daném jazyce," uvádí Přemysl Piskač, druhý z majitelů společnosti Czech-us.
V poslední době můžeme také pozorovat trend spojení jazykového kurzu s příjemnou letní dovolenou a nejrůznějšími doprovodnými aktivitami. Jazyková výuka totiž nemusí znamenat jen nudné celodenní vysedávání ve třídě. Můžete si ji nastavit zcela podle sebe a užít si tak mimo ní i mnoho zábavy či příjemného odpočinku na pláži. Jazykové školy samy pořádají nejrůznější doprovodné aktivity - exkurze, mezinárodní večery či sportovní turnaje. Stejně tak v portfoliu agentur naleznete řadu doplňkových aktivit, které vaši dovolenou zpestří. „Pro své zákazníky jsme schopni zajistit doprovodné aktivity jako například hodiny golfu, surfu, jízdy na koni, ale i třeba lekce tance," uvádí Jindřich Josífek.
Důvodem, proč poptávka po absolvování zahraničních jazykových kurzů roste, je pravděpodobně také to, že při finančním porovnání letní dovolené s tou doplněnou o výuku jazyka, se dostaneme k podobným částkám:

Jaké benefity studium cizího jazyka v zahraničí přináší
Studium jazyka přímo v zahraničí přináší možnost celodenního používání jazyka. Kurzy v domácím prostřední toto nabídnout nemohou. Ať už komunikujete s obsluhou v restauraci či v obchodě s oblečením, všude jste nuceni mluvit cizím jazykem. Právě tím si prohlubujete své znalosti frází a obohacujete slovní zásobu. Nespornou výhodu představuje i odlišná národnost žáků ve vyučovací třídě, kde se během vyučování komunikuje jen cizím jazykem. „Školy si zakládají na tom, aby měly různorodé mezinárodní zastoupení žáků. Češi tvoří maximálně 2 % ročně," uvádí Přemysl Piskač. „Přínos kurzu, mimo zdokonalení jazykové vybavenosti, spočívá především v náhledu do místní kultury, životního stylu a gastronomie dané země. Navíc získáte nové přátele, profesní kontakty a ze všeho nejvíce přijedete domů obohaceni o nové zážitky," dodává.

(tz)