GHMP zve na kinetickou výstavu uměleckého skláře Jakuba Petra s příznačným názvem Toroid. Dům U Zlatého prstenu, Týnská 6, Praha 1, 16. květen - 16 červen, út-ne 10.00-18.00

Galerie hlavního města Prahy (GHMP) uvádí výstavu sklářského umělce Jakuba Petra, studenta pátého ročníku ateliéru skla Vysoké školy uměleckoprůmyslová v Praze. Výstavu s názvem Toroid pořádá v rámci cyklu Start up III zaměřeného na mladé začínající umělce. K vidění je monumentální kinetický objekt. Soustrojí vytváří svou rotací prostorovou kresbu světlem ve tvaru šroubovic na povrchu takzvaného toroidu. Odtud také pramení název díla a výstavy. Jedinečnost tohoto typu díla spočívá ve zdárném konstrukčním řešení dosahujícím opakovatelnosti tvaru a pravidelného setkávání řízených elementů. Vernisáž se koná ve středu 15. května od 18.00 v Domě U Zlatého prstenu. Po zahájení začne na dvoře přilehlé Týnské literární kavárny Open party, na které vystoupí Luke Mayen live. Expozici bude možné shlédnout od 16. 5. do 16. 6. v Domě U Zlatého prstenu. Vstupné je zdarma.

Na výstavě v rámci projektu Start up III představuje monumentální kinetický objekt inspirovaný elektromagnetickým zářením, Teorií Super strun a de Broglieho modelem atomu. Soustrojí, které Jakub navrhl a sestavil, vytváří svou rotací prostorovou kresbu světlem ve tvaru šroubovic na povrchu toroidu (tj. prostorového tělesa prstencového tvaru). Odtud také pramení název díla a výstavy.

Stroj koncepčně navazuje na předchozí práci Struny (elektro-luminiscenční drát upevněný mezi dvěma motory) zobrazující harmonické stojaté vlnění sinusoidy. Nové rotující zařízení však umožňuje zobrazit i ubíhající vlnění a chaotické stavy, v závislosti na poměru rychlostí dvou motorů.

„Skládá se ze tří hlavních částí. Základem je masivní sklářský brusičský stroj, poháněný elektromotorem, který slouží k rotaci okolo vertikální osy. Na jeho unášecím talíři je upevněna konstrukce hlavního ramene s menším motorem a jeho protizávažím. Druhý motor rotuje okolo horizontální osy menší konstrukcí nesoucí 3 LED diody na svých koncích. Složeným rotačním pohybem obou ramen docílím pravidelného prostorového pohybu, který LED diody vykreslují. Nynější podoba stroje je tedy založena na přechodu a kontrastu harmonické a disharmonické podoby křivek. Parametry pohybu a tím i kreseb lze měnit za pomoci řízení rychlostí motorů. Soustrojí je ovládáno prostřednictvím microcontrolleru arduino, reléových spínačů a 2 frekvenčních měničů," popisuje Jakub Petr fungování celého mechanismu.

Funkčnost nejdříve ověřil na menším prototypu, jeho rozměrnou verzi dokončil teprve nedávno a tím se přiblížil své vytoužené ideji - nehmotného, v čase proměnlivého prostorového objektu - hologramu.

Inspirací současná tvorba a věda
Přestože by se mohlo zdát, že východiskem těchto realizací je pop-art a ještě více kinetické umění 50. a 60. let, sehrála výraznější roli tvorba současných umělců, konkrétně Nizozemce Thea Jansena a Itala Carla Cesara Pisatura, spolu se čtením populárně naučné literatury o teoretické fyzice (zejména Hyperprostoru od Michia Kaku).

„Při výkladu elementární fyziky se člověk dobírá pravd a odhaluje základní principy přírody, já se inspirován tímto světem pokouším o zhmotnění jeho esence v našem lidském měřítku," říká autor Jakub Petr.

Jedinečnost s prvky nebezpečí
Jedinečnost tohoto typu díla spočívá ve zdárném konstrukčním řešení dosahujícím opakovatelnosti tvaru a pravidelného setkávání řízených elementů. Ovšem při procesu je stroj nebezpečný, proto je po dobu výstavy zakázán vstup do jeho bezprostřední blízkosti a diváci mohou celé dílo sledovat za ochranným sklem.

Představení umělce
Jakub Petr je studentem pátého ročníku ateliéru skla pod vedením Ronyho Plesla na VŠUP v Praze. Dílo Jakuba Petra (* 1987, Praha) se vymyká nejen mezi mladými umělci, ale zaujme také napříč generacemi současného českého sochařství. Jakub svým studiem navazuje na rodinnou sklářskou tradici, avšak ve své volné tvorbě spojuje zálibu v matematice a fyzice s konstrukcí elektronicky řízených mechanismů. Fascinace možností zachytit abstraktní struktury a vztahy ho téměř neustále drží v dílně v Jesenném nedaleko od Železného Brodu, kde jeho rodina vlastní rozsáhlé objekty bývalých průmyslových továren.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Dům U Zlatého prstenu, Týnská 6, Praha 1
út-ne 10.00-18.00
Kurátorka: Monika Doležalová
Vstup zdarma
Autorská prohlídka s Jakubem Petrem: čt 23. 5. v 17.00