Společnost Manpower  Česká  republika  zveřejnila výsledky průzkumu „Manpower Index trhu práce“ pro první čtvrtletí roku 2013. V rámci průzkumu Manpower Index trhu práce pro první čtvrtletí 2013 byla všem účastníkům vybraného reprezentativního  vzorku  750  zaměstnavatelů  v ČR  položena  otázka:  „Jak očekáváte,  že se změní  celkový  počet zaměstnanců ve vaší  společnosti v následujícím čtvrtletí do konce března 2013 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“

Již počtvrté má Manpower pro Českou republiku k dispozici i sezonně očištěná data SAD (jelikož průzkum vstoupil v ČR do svého pátého roku), která eliminují dopad sezonních výkyvů v datech týkajících se náborových aktivit. Tisková zpráva uvádí všechna data RAW – sezonně neočištěná.

Zaměstnavatelé pouze v 1 odvětví předpovídají pro nadcházející čtvrtletí nárůst počtu pracovních sil, a tím je Těžba nerostných surovin s hodnotou Indexu +5 %. Negativní náborové plány očekávají zaměstnavatelé ve všech ostatních odvětvích.

„Prognózy na první čtvrtletí bývají již tradičně nejslabší, navíc jsou nyní poznamenané rokem 2012, ve kterém rostla nezaměstnanost a klesaly obraty, zvláště v oborech velkoobchodu a maloobchodu, službách a průmyslové výrobě. Pokud se podíváme na sezonně očištěná data, pouze 3 zaměstnanci z 10 očekávají negativní plány, což je jistě známka stability,” řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka Manpower Česká a Slovenská republika, a dodala: „Lepší zprávy přináší ManpowerGroup lidem se specifickými dovednostmi, po nichž stále více roste poptávka. Problém zde může nastat v nedostatku domácích talentů.“

Porovnání dle odvětví
Jediné odvětví s pozitivním očekáváním je Těžba nerostných surovin (+5 %). Ostatní odvětví předpokládají zhoršení situace. Nejhorší výhledy jsou v oboru Doprava, skladování a logistika (-13 %), následovaném Maloobchodem a velkoobchodem (-11 %). Mnohem pozitivněji vycházejí výsledky sezonně očištěných dat, kde zaměstnavatelé v pěti z 10 odvětví předpovídají pozitivní náborové plány pro nadcházející čtvrtletí.

Regionální srovnání v rámci ČR
Zaměstnavatelé  v Praze očekávají  pro první  čtvrtletí  2013 příznivé  náborové  prostředí,  s hodnotou  Čistého   indexu   trhu   práce  -5  %.   Oproti  tomu  zaměstnavatelé   v Čechách předpovídají neuspokojivé náborové plány s Indexem -8 %. Na Moravě je situace poněkud znepokojivá, Čistý index trhu práce zde má pro první čtvrtletí 2013 hodnotu -17 %.


Z průzkumu vyplývá, že většina zaměstnavatelů očekává pro první tři měsíce v roce 2013 různou úroveň pozitivních náborových plánů. Celková nejistota na světových trzích je důvodem, proč zaměstnavatelé váhají s investicemi, včetně investic do talentů. Zaměstnavatelé na většině sledovaných trzích práce naznačují, že jsou opatrní s náborem nových pracovních sil. Předpověď je nižší ve 29 ze 42 zemí ve srovnání se stejným obdobím minulého roku a v meziročním srovnání ve 21 zemích. Zvýšení Indexu, nebo jeho relativní stabilitu hlásí pouze 13 sledovaných zemí a oblastí.

Další výsledky průzkumu Manpower Index trhu práce budou zveřejněny 12. března 2013.

O průzkumu „Manpower Index trhu práce“

Průzkum  Manpower Index  trhu práce se provádí každé  čtvrtletí za účelem sledování záměrů  zaměstnavatelů snížit  nebo  zvýšit počet  zaměstnanců během  následujícího čtvrtletí. Česká republika je jednou ze 42 zemí a oblastí,  ve které  průzkum probíhá. V rámci  projektu Manpower  Index  trhu  práce pro  1. kvartál  roku  2013 byli osloveni zaměstnavatelé reprezentativního  vzorku 750 zaměstnanců v České  republice a byla jim položena  stejná otázka: „Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v prvním čtvrtletí 2013 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?“

Průzkum  „Manpower  Index  trhu  práce“ se provádí  každé čtvrtletí  za  účelem  sledování záměrů zaměstnavatelů snížit nebo zvýšit počet zaměstnanců během následujícího čtvrtletí. Průzkum probíhá již 50 let a za tuto dobu se stal jedním z nejdůvěryhodnějších průzkumů náborové aktivity na světě.  Manpower Index trhu práce je založen na dotazování více než
65 000 zaměstnavatelů z veřejného i soukromého sektoru napříč 42 zeměmi a je považován za vysoce důvěryhodný ekonomický indikátor.

Průzkum Manpower Index trhu práce nyní probíhá v těchto 42 zemích  a  oblastech  světa: Argentina,  Austrálie,  Belgie,  Brazílie,  Bulharsko,  Česká  republika,  Čína, Finsko, Francie, Guatemala, Hongkong, Indie, Irsko, Itálie, Izrael, Japonsko, Jihoafrická republika, Kostarika, Kanada, Kolumbie, Maďarsko, Mexiko, Německo, Nizozemí, Nový Zéland, Norsko, Panama, Peru,  Polsko,  Rakousko,  Rumunsko,  Řecko,  Singapur,  Slovensko,  Slovinsko,  Španělsko, Švédsko,  Švýcarsko,  Tchaj-wan,  Turecko,  USA  a Velká Británie.  Projekt  odstartoval  ve Spojených státech a Kanadě v roce 1962 a v roce 1966 se zapojila také Velká Británie. V roce 2002 se připojují Mexiko a Irsko, o rok později pak dalších 13 zemí. Nový Zéland se přidává  v roce  2004, Čína,  Indie,  Švýcarsko  a Tchaj-wan  v roce 2005 a Argentina, Peru, Kostarika a Jihoafrická republika v roce 2006. V roce 2008 se do projektu zapojují i Česká republika,  Guatemala,  Kolumbie,  Polsko,  Rumunsko  a  Řecko,  v roce  2009  Maďarsko  a Brazílie,  v roce  2010  Panama,  pro  rok  2011  Bulharsko,  Izrael,  Slovensko,  Slovinsko  a Turecko, v roce 2012 Finsko.
Více  informací  o průzkumu a detailní  výsledky  za všechny země  najdete  na stránkách www.manpowergroup.com v sekci Research Center nebo na http://www.manpower.cz/index- trhu-prace.php

O společnosti ManpowerGroup
Společnost ManpowerGroup(tm) (NYSE: MAN) je světovým lídrem v poskytování služeb a řešení na míru, které pokrývají životní cyklus zaměstnance a pomáhají jejím klientům dosáhnout svých cílů a zvýšit svoji konkurenceschopnost. ManpowerGroup, společnost s obratem $22 miliard a s více než 60letou zkušeností v oboru, nabízí komplexní nabídku