Mezinárodní putovní výstava více než 100 velkoformátových fotografií je výsledkem 125 výprav týmu 69 nejlepších evropských fotografů divoké přírody do všech 48 zemí Evropy. Výsledek? Více než 1.000 dní v terénu a jedinečná kolekce téměř 200.000 fotografií vyobrazujících drahocenné klenoty evropského přírodního dědictví.

22. 6. – 22. 8. 2010, Alšovo nábřeží, Praha 1, vstup volný, 24 hodin denně!

V úterý 22. června proběhlo před pražským Rudolfinem zahájení projektu Wild Wonders of Europe – mezinárodní putovní výstavy fotografií divoké přírody – jež poukazuje na křehkost a nenahraditelnost naší planety. Slavnostního odhalení se za doprovodu impozantního vystoupení bubeníků Jumping Drums zhostili ministryně životního prostředí Rut Bízková, která převzala nad touto unikátní expozicí osobní záštitu, dále Staffan Widstrand, Managing Director WWE, Ladislav Miko, ředitel odboru pro ochranu přírodních zdrojů a biodiverzity při Evropské komisi, Václav Menzel, předseda Státního fondu životního prostředí a František Krejčí, ředitel Správy NP a CHKO Šumava. Moderátorem slavnostního odpoledne byl Aleš Cibulka.

Po úvodním tematickém vstoupení souboru trubačů, nesoucího název „Doupovští slivoni“ přivítala přítomné hosty ministryně životního prostředí, Rut Bízková. "Jsem velice ráda, že se podařilo k letošnímu Mezinárodnímu roku biodiverzity připravit i tuto výstavu, která názorným obrazovým způsobem seznamuje širokou i odbornou veřejnost s krásou divoké přírody, rozmanitostmi biologických druhů a upozorňuje na nutnost šetrného zacházení s těmito zdroji – protože rozmanitost přírody je nezbytná pro náš život a nesmíme o ni ochudit budoucí generace," uvedla paní ministryně.

Mezi přítomnými hosty samozřejmě nechyběli ani samotní iniciátoři projektu a významní hosté z Dánska. Jménem Wild Wonders of Europe hosty přivítal Staffan Widstrand, Managing Director WWE, který sám coby uznávaný fotograf zasvětil svůj profesní život ochraně přírody a toto nadšení spolu se svými kolegy přenáší i do iniciativy Wild Wonders of Europe (Zázraky evropské přírody). „Wild Wonders of Europe chce doložit, že my Evropané máme rozmanité, slovy téměř nepopsatelné, společné přírodní dědictví, které je důležité pro náš život. Toto dědictví ještě stále existuje a díky důležitým krokům, jež byly dosud učiněny pro ochranu přírody, se napříč celým naším kontinentem znovu objevuje řada druhů, které patří do divoké přírody. Chceme ukázat, že ochrana přírody v současné době skutečně funguje, že lze vidět světlo na konci onoho dlouhého tunelu, pokud se pro to my sami rozhodneme,“ představil všem přítomným poslání iniciativy WWE Staffan Widstrand, který je zároveň jedním z týmu 69 fotografů, autorů unikátní kolekce téměř 200.000 fotografií evropského přírodního dědictví.

Projekt Wild Wonders of Europe se těší významné podpoře Evropské komise, kterou přijel osobně vyjádřit Ladislav Miko, ředitel odboru pro ochranu přírodních zdrojů a biodiverzity při Evropské komisi. Byl to právě Ladislav Miko, který ještě coby ministr životního prostředí zajistil tomuto projektu podporu ze strany MŽP a přispěl tak k jeho realizaci. Slavnostní zahájení komentoval slovy: „Jsem rád, že právě Praha a Česká republika jsou místem druhé světové premiéry této unikátní expozice. V poslední době jsme bývali svědky jenom negativních zpráv o přírodě, jejím ohrožení, o vymírání druhů. Je ale důležité vidět že jsou i pozitivní zprávy – řada významných druhů rostlin i živočichů se díky soustředěné a na vědeckých podkladech založené ochraně přírody na řadě míst vrací do přírody v rostoucích počtech. Výstava navíc ukazuje, že za úchvatnými zázraky přírody nemusíme nutně jezdit do Afriky, Amazonie či ostrovy v Pacifiku – máme je i u nás doma, v Evropě.“

František Krejčí, ředitel Správy NP a CHKO Šumava, krátce představil samostatnou expozici Národního parku Šumava – „Šumavská divočina“, která projekt doprovází a zahájí tak víceletý program prezentace přírodních krás České republiky.

Unikátní expozice je k vidění od 22. června do 22. srpna na Alšově nábřeží, v blízkosti Rudolfina – vstup volný, 24 hodin denně!
Projekt podporují: Ministerstvo životního prostředí, Státní fond životní prostředí ČR, Hlavní město Praha, Městská část Praha 1, TSK, Carrot Euro, Česká pojišťovna, PRE, Česká televize, National Geographic.

Pro návštěvníky výstavy je v přilehlém info-stanu připraven také doprovodný program, veřejné projekce, k zakoupení je kromě katalogu výstavy, plakátů či pohlednic exkluzivní publikace Wild Wonders of Europe vydaná při této příležitosti v 10 světových jazycích.
Cena knihy 40 € / 1.000 CZK.
Více informací o této knize včetně náhledu naleznete na http://www.wild-wonders.com/the_book.asp.

www.wild-wonders.com

Zázraky evropské přírody – Nespatřené, Neočekávané, Nezapomenutelné …

/tz/