Vysavac foto zdroj CistydomovCZ copyZvýšená prašnost v bytech a domech je dána nejen ročním obdobím a klimatickými podmínkami, ale i způsobem větrání, vybavením a počtem rodinných příslušníků. Domácnost pak pomohou zbavit prachu především kvalitní vysavače. A protože se vysávání většinou neřadí mezi nejoblíbenější činnosti, můžete úklid výrazně zrychlit a zefektivnit, pokud se vyvarujete následujících chyb.

Spoléháte jen na robotický vysavač

Robotický vysavač je hitem reklam poslední doby. Přesto, že robotický vysavač zdánlivě odvede všechnu práci za vás, nikdy nenahradí zcela klasické vysávání, v místnosti totiž zachycuje pouze povrchové nečistoty. Při použití robotického vysavače vám tak zůstává v místnostech řada větších i menších nevysátých nečistot a škodlivých částic. Robotické vysavače navíc, stejně jako ty klasické, víří prach v místnostech, což způsobuje jeho opětovné usazení na podlahách, nábytku či lůžkovinách.

Neměníte sáčky včas

O mnoho funkčnější jsou klasické vysavače. Při jejich používání se ale většinou dopouštíte několika základních chyb, které výrazně znehodnocují výsledek vaší práce. Jednou z nejčastějších chyb je výměna sáčku ve vysavači až ve chvíli, kdy přetéká obsahem a prachem až k prasknutí. Sáčky byste měli měnit už ve chvíli, kdy jsou naplněny přibližně z poloviny. Na sací výkon vysavačů má totiž zásadní vliv volné proudění vzduchu ve vysavači, které znemožňuje právě plnost prachových sáčků. Pokud máte přeplněný sáček, nejenže bude luxování méně účinné, ale také se u něj více nadřete.

Nestaráte se o filtry ve vysavači

Další častou chybou vedle plných sáčků je zanesený filtr. Pokud před úklidem nezkontrolujete průchodnost filtru vysavače, může být, v důsledku jeho znečištění, následné vysávání téměř zbytečné. Pravidelnou kontrolou, údržbou a výměnou filtru ve vysavači zabráníte opětovnému vracení nečistot a prachu plných škodlivých složek a alergenů do vysávané místnosti. Tyto škodlivé částice, které vznikají špatnou péčí o sáčky a filtry, a které pak dýcháte i několik hodin denně včetně spánku, jsou velkou hrozbou pro vaše zdraví. Především si zaděláváte na nepříjemné zdravotní problémy, jako jsou například alergie, astma, problémy s dýcháním apod. "Alergeny roztočů z domácího prachu jsou nejčastější příčinou celoroční alergické rýmy," upozorňuje alergoložka MUDr. Blanka Haindlová.

Vysáváte zbrkle

Aby bylo vysávání účinné, je také nutné mít kromě funkčního "nástroje" i bezchybnou "obsluhu". A jaké chyby jsou nejčastější při samotném vysávání? Nevysáváte v obou směrech, což může být problém u luxování koberců, kdy se nečistota schovává z obou stran vláken. Častou chybou během vysávání je také přílišná rychlost a zbrklost, kdy nevysáváte pečlivě a se správným nástavcem v rozích či ve spárách pod lištami. Chybou je také utírání prachu až po luxování.

Tip na závěr: Nejúčinnější řešení v boji s prachem a nečistotami

"Pokud bydlíte v domě či větším bytě, je neúčinnějším řešením centrální vysavač. Samotný vysavač včetně jeho sáčků a filtru je umístěn mimo obytné místnosti. Proces filtrování, který u normálních i robotických vysavačů probíhá přímo ve vysávané a obývané místnosti, se u centrálního vysavače děje zcela mimo obytné místnosti a přefiltrovaný vzduch je odváděn mimo dům," prozrazuje Jiří Najman, zástupce kanadských centrálních vysavačů Husky a dodává: "Prach tak pouze vysáváte, nikoliv víříte, a neusazuje se tak opětovně na nábytku či postelích, jak se tomu děje při použití všech běžných i robotických vysavačů. Používáním centrálního vysavače spolehlivě ochráníte zdravé prostředí v domácnosti."

(tz)