Roman Štětina je prvním českým umělcem, který vystaví svá díla v prestižní galerii současného umění Spike Island v Bristolu. Návštěvníci zhlédnou jeho celovečerní film o vzniku nahrávky Kolářových básní. Slavný Štětinův snímek s názvem Návod k použití Jiřího Koláře vznikl ve spolupráci s rozhlasovým režisérem Miroslavem Buriánkem. Partnerem výstavy je České centrum Londýn.

Návod k použití Jiřího Koláře je Štětinovým laureátským projektem, který vznikl v produkci ostravské galerie PLATO a Společnosti Jindřicha Chalupeckého. Dokumentuje průběh náročného dvoudenního nahrávání rozhlasové adaptace Kolářova experimentálního básnického pásma pod režijním vedením Miroslava Buriánka, který působil v Českém rozhlase 37 let.

Rozhlas je jedním ze stěžejních témat dosavadní tvorby Romana Štětiny. V nové instalaci zachycuje přenesení psaného textu do rozhlasového média skrze precizní a dynamický proces dolaďování intonace, intenzity slov a ticha, tak aby byla uchována Kolářova původní vize a zároveň Buriánkova interpretace. Velkoplošná projekce konfrontuje diváka s detaily tváří účastníků nahrávání. Pozorovatel se stává svědkem tvůrčího procesu a sleduje - nikoli poslouchá - různé nuance rozhlasového herectví.
Téměř dvou a půl hodinový film tak odkrývá techniku nahrávání, aniž by divákovi ukázal finální nahrávku. Projekt je zároveň svéráznou poctou rozhlasu, rozhlasovým hrám a zejména samotnému Miroslavu Buriánkovi.

HELEN LEGG, ŘEDITELKA GALERIE SPIKE ISLAND:
„Ze spolupráce s Romanem Štětinou jsme nadšeni a jsme rádi, že svůj projekt s rozhlasovým režisérem Miroslavem Buriánkem představí na podzim právě u nás. Filmová instalace Návod k použití Jiřího Koláře je nejen výborným úvodem k celkové Romanově tvorbě, ale nabídne našim návštěvníkům možnost se seznámit s uměleckou produkcí několika generací českých umělců."

Štětinova tvorba je v zahraničí úspěšná, účastnil se skupinových výstav v USA, Velké Británii či Německu. Po vernisáži v Bristolu následuje projekce krátkých videí a filmů Romana Štětiny a Dominika Gajarského ve známém londýnském artovém kině Close Up s podporou londýnského centra pro experimentální film Lux. V listopadu pak v rámci festivalu současného umění Cardiff Contemporary 2016 ve spolupráci s kurátorkou Louise Hobson vytvoří nové dílo přímo v ulicích města.

TEREZA PORYBNÁ, ŘEDITELKA ČESKÉHO CENTRA LONDÝN:
„České centrum Londýn se snaží podporovat rozmanité prezentace současného umění. Kromě Spike Island spolupracujeme například na rezidenčních programech pro umělce a kurátory s londýnskými organizacemi Delfina Foundation a Gasworks, pořádáme přednášky a performance s The Performance Studio".

Výstava Romana Štětiny a Miroslava Buriánka je organizována ve spolupráci s Českým centrem Londýn. Štětinův film Návod k použití Jiřího Koláře byl vytvořen pro Společnost Jindřicha Chalupeckého. Štětina získal tuto zakázku jako výherce ceny Jindřicha Chalupeckého v roce 2014.

Výstava Návod k použití Jiřího Koláře byla představena v rámci PLATO v Ostravě 23. června - 19. září, kurátorem byl Marek Pokorný.

Roman Štětina (* 1986 v Kadani) žije a pracuje v Praze. Štětina vystudoval Akademii výtvarných umění v Praze v roce 2015 po tom, co strávil dva roky v Städelschule ve Frankfurtu nad Mohanem, kde studoval u Judith Hopf a Douglase Gordona. Štětina byl zahrnut v Manifestu 11 v Zurichu, kde
byl kurátorem Christian Jankowski.

Nedávné sólové výstavy: The Fortress of Solitude from the holy wood of eternal noise, MNAC Bukurešť, kurátorek Anca V. Mihulet a Diana Marincu (2016); Souvenir, Polansky Gallery, Praha (2015); Mluv, abych tě viděl, Kabinet Gallery, TIC,
Brno (2014).

Skupinové výstavy v roce 2015: All Watched Over, James Cohan Gallery (2015); Silver Lining, Národní galerie, Praha; Graduates of the Academy of Fine Arts in Prague, Národní galerie, Praha; 7th Zlín Youth Salon, Galerie výtvarného umění, Zlín; The Importance of Being in a (Moving) Image,
Národní galerie, Praha; Cena Jindřicha Chalupeckého, Národní galerie, Praha;

Skupinové výstavy v roce 2014: Straight to Camera: Performance for Film, Modern Art Oxford, Peripheral Vision, IV. Moscow International Biennale for Young Art. MMOMA; Explain Me Not, Autocenter, Berlin.

Štětinovy filmy a videa byly představeny: Anthology Film Archive v New Yorku, Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech, goEAST, 14th Festival of Central and Eastern European Film v Wiesbaden v Německu, Bosse & Baum London, PAF Olomouc a Delfina Art Foundation v Londýně.

Miroslav Buriánek (*1952) je jedním z předních českých rozhlasových režisérů. Po tom, co vystudoval divadelní režii na pražské DAMU pracoval v Českém rozhlasu Plzeň od roku 1978 až do roku 2015. Vytvořil stovky reportáží, rozhlasových dokumentů a her.

Spike Island je mezinárodní centrum pro rozvoj současného umění a designu. Je to centrum pro setkávání umělců se svými příznivci, kteří se tak na této půdě mohou zapojit do jejich výzkumu a produkce. Spike Island vytváří dráhu pro umělce rozvíjením bohatého uměleckého prostředí, které podporuje profesionální rozvoj za hranicemi své organizace. Spike Island je partnerem Tate a je součástí Tate network.

1.  října - 11. prosince 2016, Spike Island, Bristol

Otevírací doba galerie: denně kromě pondělí 12:00-17:00. Vstup zdarma.