V italském Janově uskutečnil evropský šampionát profesionálních floristů EUROPA CUP 2016, který každé čtyři roky vyhlašuje mezinárodní floristická organizace FLORINT. Tato organizace sdružující jednotlivé národní floristické asociace a svazy Evropy pořádá soutěže EUROPA CUP již od roku 1967.
Poslední dva ročníky se odehrály v roce 2007 ve slovinském Velenje a mimořádně zdařilá soutěž v roce 2011 v Havířově, kde ji spolu se statutárním městem Havířov spoluorganizoval Svaz květinářů a floristů ČR. Soutěž EUROPA CUP slouží k setkávání a vzájemnému porovnání zručnosti a kreativity floristů z jednotlivých evropských zemí, zároveň je zdrojem různých floristických inovací a prezentuje floristiku jako obor a profesi široké veřejnosti.
Na soutěž EUROPA CUP 2016 nominovala valná hromada Svazu květinářů a floristů ČR jako reprezentanta svazu a České republiky Ing. Kláru Franc Vavříkovou, na základě jejího vítězství v nominačním ročníku Mistrovství floristů ČR - Děčínská kotva.
Mezi Klářiny nejvýznamnější profesní úspěchy patří titul absolutního vítěze floristické soutěže Rosa pragensis v roce 2013, 2. místo v celkovém pořadí na mezinárodní floristické soutěži Brněnská růže, 2. místo v celkovém pořadí na Mistrovství SR ve floristice - Victoria regia, obojí v roce 2014, titul Mistr florista 2014 za první místo v kategorii senior na 43. Mistrovství floristů ČR - Děčínská kotva a 2. místo na soutěži Svatební kytice roku2015.
Asistentem Kláry Franc Vavříkové byl při soutěži EC 2016 Ing. Jiří Martinek, Ph.D. - proděkan Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně, který je zkušeným pedagogem, floristou a hodnotitelem domácích i zahraničních floristických soutěží.
Na soutěži EUROPA CUP 2016 se Klára předvedla své floristické umění v konkurenci 22 dalších floristů z celé Evropy. Samotné soutěži předcházelo vyložení všech materiálů pro soutěž, jak květin a rostlinného materiálu, tak technického a dekoračního materiálu a konstrukcí na konkrétní, určené přípravné místo v pevně stanovenou hodinu. Na vyložení veškerých věcí potřebných pro soutěž měli soutěžící přesně hodinu. Následoval takzvaný přípravný den pro první čtyři disciplíny, kdy od rána až do deváté hodiny večerní soutěžící spolu s asistentem připravovali konstrukce, upravovali květiny, odlisťovali stonky, případně zakracovali nebo připravovali květiny na upevnění do kompozice soutěžního úkolu.
Organizátoři měli pro soutěžící připravených šest soutěžních úkolů. Soutěžní disciplíny zahrnovaly květinovou přízdobu Fiatu 500 pro slavnostní květinový průvod inspirovaný tradičním květinovým korzem v San Remu, kdy Klára auto proměnila v pojízdnou cukrárnu a v kostře tvořené vlnou obháčkovaným hliníkovým drátem rozvinula kolem krémového Fiatu barevnou šálu plnou vlněných bambulek připomínajících kokosové kuličky a dortíků z barevné aranžovací hmoty s paletou pestrých květin. Druhou soutěžní disciplínu - zhmotnění květinového posezení pro dva na jarním pikniku v horách obklopujících Janov pojala česká soutěžící jako prostor k pohodlnému ležení s použitím pletených šálů a vlny jako podkladu celého aranžmá i jako součásti stylizovaných sněhových koulí, které měly spolu s umělým sněhem představovat vrtkavost předjarního počasí, kdy se první květy prodírají posledním čerstvě napadeným sněhem, to všechno v kombinaci s narašenými větvemi ovocných dřevin, s kosatci a dalšími jarními květinami v pastelové paletě žlutých, zelenkavých a hnědých tónů s bílou. Poslední disciplínou prvního soutěžního dne byla svatební kytice nebo dekorace pro nevěstu jedoucí na svatbu na legendárním vozítku Vespa. Klára se pro tuto disciplínu nechala inspirovat atmosférou 60-tých let, období, které tento světoznámý skútr proslavilo. Od designu 60. let se odvíjela základní konstrukce pro svatební kytici ve formě kabelky. Konstrukce z paměťového drátu a unikátních českých perliček společnosti Preciosa Ornela v jemně žlutavých tónech měla tvar pláště nízkého válce, do vnitřku kterého Klára vyháčkovala osnovu ze silonového vlasce a perliček a do ní pak vkládala nádherné květy botanických orchidejí z rodů Denrobium, Cymbidium nebo Phalaenopsis, které pro tuto práci získala z výjimečné orchidejové sbírky skleníků arboreta Mendelovy univerzity v Brně.
Druhý den začal tvorbou květinového ztvárnění výkladu obchodu světoznámého italského módního návrháře pánské konfekce. Pro tento účel si Klára vybrala tradiční italskou módní značku Canali, která se soustředí na výrobu klasických pánských obleků a doplňků vysoké kvality a nechala se při přípravě jednoduché černé konstrukce inspirovat právě strohou a elegantní prezentací výrobků tohoto módního domu, která vystavovala oděvy a doplňky v jakýchsi kvádrových modulech tvořených černými sloupky. Sloupky Klářiny konstrukce byly pokryty pásky ušitými ze silonu a českých perliček černé a starorůžově hnědavé barvy. Bílé perličky byly použity naháčkovaní na silonu jako pozadí celé konstrukce, na kterém vynikala levitující oválná nádoba pokrytá černým sametem a černými perličkami, která visela na lankách s navlečenými černými perlami a byla osázená podrostem kapradin ve společnosti dvou druhů z rodu Papyrus. Nad osázenou nádobou se ve vzduchu vznášely vzácné orchideje rodu Vanda, které se pěstují zavěšené bez substrátu, tak jak rostou v přírodě, a společnost jim dělaly nesčetné rostliny epifytických stříbrolistých tilandsií se závěsy z černých a hnědavých perliček. V bázi konstrukce pak byly pod vrstvou křemičitého písku a bílých skleněných perliček ukryté ploché mísy naplněné vodou, která při odpařování vytvářela ideální klima a vzdušnou vlhkost pro růst vand a tilandsíí. Odpoledne téhož dne se neslo ve znamení příprav a nácviku slavnostního galavečera. Na pódiu pak všichni soutěžící vytvořili pátou soutěžní disciplínu - kytici ze šedesáti růží, vyjadřující lásku a touhu. Klára si pro ní připravila konstrukci z drátu a růžových skleněných perliček ve tvaru velkého květu a použila v ní bledě růžové růže anglického typu a klasické červené růže. Součástí hodnocení kytice byla i váza, kterou Klára vytvořila z černého sametu a perliček. Šestým a posledním úkolem byla přízdoba hrnkové rostliny - jívy roubované na kmínku. O tomto úkolu soutěžící až do poslední chvíle netušili nic a její téma, stejně jako skladba materiálů a květin pro dekoraci, pro ně bylo velkým překvapením.
Po poslední disciplíně nastalo dlouhé a napjaté čekání, kdy porotci a technická komise hodnotili dvě soutěžní práce vytvořené na pódiu. Trýznivé očekávání výsledků bezmála dvou tisícům diváků slavnostního galavečeru zkracovala svým floristickým uměním úřadující vítězka soutěže EUROPA CUP z roku 2011 v Havířově Natalia Žižko ve společném floristickém představení se španělským floristou Danim Santamaria, kteří předvedli velká a výrazná aranžmá s častým použitím travin. Součástí doprovodného programu byly v předešlých soutěžních dnech floristická představení významných umělců, například loňského vítěze Interflora World Cupu Alexe Choie z Jižní Koreje nebo světoznámého německého floristy a učitele Gregora Lersche.
Po dlouhém čekání a slovu prezidenta mezinárodní floristické organizace Florint Marka Warda moderátoři vyhlásili vítěze 18. ročníku soutěže profesionálních floristů EUROPA CUP 2016. Na třetím místě skončila finská floristka PirjoKoppi proslulá tvorbou květinových šperků a láskou k růžové barvě, která v již zmiňované loňské soutěži Interflora World Cupu v Berlíně obsadila stejnou příčku.
Na druhém místě stanul za ruskou federaci soutěžící Roman Steinhauer z Novosibirska. Vítězem EC 2016 se stal maďarský florista Tamás Endre Mezöfy z Gyoru, který se v roce 2011 v Havířově umístil na 5. místě. Česká reprezentantka Klára Franc Vavříková dosáhla z 23 soutěžících na důstojné 15. místo. Její nejúspěšnější prací bylo ztvárnění výlohy obchodu slavné italské módní značky, kde dosáhla krásné 6. místo.
Rekonstrukci této soutěžní disciplíny budete moci vidět v expozici Svazu květinářů a floristů ČR na jarní etapě mezinárodního zahradnického veletrhu Flora Olomouc, na galerii pavilonu A olomouckého výstaviště od 21. do 24. dubna 2016.
Účast Kláry Franc Vavříkové na jedné z nejprestižnějších světových floristických soutěží by nebyla možná bez podpory následujících partnerů a sponzorů: Svaz květinářů a floristů ČR, Klia, Preciosa Ornela a.s., Semo a.s., Florasis spol. s r. o., Středočeský kraj, Město Sázava, Zahradnická fakulta Mendelovy univerzity v Brně a Ideas 4 seasons.
Mediálními partnery české reprezentace byly časopis Floristika a deník Právo.
(tz)