unspecified.jpgI v letošním roce se většiny měst dotkne zdražování vody. V hlavním městě Praze si letos obyvatelé připlatí oproti loňskému roku o 1,73 % více, v Brně o necelé jedno procento. Zdražovat se bude i v severních Čechách, kde lidé za vodu platí jednu z nejvyšších cen v republice. Tyto změny se však nemusí projevit i na složenkách. Stačí uvažovat ekologicky a neplýtvat vodou. Více vám prozradí následující tipy.

Domácnost denně spotřebuje několik set litrů

Ani letos nezůstane cena vody pro většinu českých domácností beze změny. Pražané za kubík vody zaplatí 79 Kč, Brňané 75,14 Kč. V největších městech se cena stále drží pod celorepublikovým průměrem. Horší to mají obyvatelé severních Čech, někteří si za tisíc litrů vody v letošním roce zaplatí i 98 Kč. Ačkoliv se může zdát, že tisíc litrů vody je dostatečné množství na dlouhou dobu, čtyřčlenná rodina jej spotřebuje za necelé tři dny. Podle údajů Českého statistického úřadu z roku 2014 má člověk žijící v Praze průměrnou spotřebu 106 litrů vody za den. Prahu následuje Jihomoravský kraj s 91,5 litry vody na osobu na den. Pro srovnání - celorepublikový průměr představuje 87,3 litrů.
Nejvíce vody spotřebujeme v koupelně. Podle Pražských vodovodů a kanalizací bylo v roce 2014 na osobní hygienu, sprchování, umývání rukou a používání WC spotřebováno průměrně 71 litrů vody denně. I při zdražování vody však můžeme celkově ušetřit. I některé zdánlivé maličkosti, které si v koupelně ohlídáme, se můžou při vyúčtování pozitivně projevit.

Neplýtvejte vodou zbytečně

Velká část z nás nechává puštěnou vodu, když si čistí zuby. Mnohem ekologičtější však je napustit si vodu do kelímku. Více než 2 dcl vody na vypláchnutí úst i opláchnutí kartáčku většinou nepotřebujeme. A pokud ano, můžeme si napustit kelímek znovu. V opačném případě proteče zbytečně klidně i 10 litrů vody za minutu čištění zubů. To samé platí u umývání rukou. Ani během mydlení rukou vodu nepotřebujeme.

Opravte kapající kohoutek i protékající záchod

Porucha, která vypadá zpočátku jako banalita, při pohledu na vyúčtování banalitou být hned přestane. „Protékající záchod, ale i kapající kohoutek znamenají každý měsíc desítky kubíků vody navíc. Se slabě protékajícím WC můžete při průměrné ceně za vodu zaplatit i dva a půl tisíce korun měsíčně navíc. Výdaje za opravu jsou tak většinou nižší než měsíční účet za vodu," doporučuje Radka Prokopová, výkonná ředitelka společnosti Alcaplast zabývající se sanitární technikou, řešit vzniklou závadu co nejdříve. Podle Pražských vodovodů a kanalizací může vést slabě protékající WC k úniku až jednoho kubíku za den, silně protékající WC dokonce ke dvěma kubíkům.

Sprchováním ušetříte vodu, čas i peníze

Velkou úsporou vody může být častější sprchování namísto relaxu ve vaně. Zatímco koupáním ve vaně spotřebujeme průměrně více než sto litrů vody, při sprchování proteče běžnou sprchovou hadicí přibližně 10 litrů za minutu. Rychlou sprchu zvládneme do tří minut, umývání vlasů nám může trvat o pár minut déle. Téměř vždy je ale sprcha ekologičtější. Změnou k lepšímu je také pořízení v dnešní době již standardních pákových baterií. Díky nim si rychleji nastavíte pro vás vhodnou teplotu vody. Příliš studená nebo příliš horká voda tak nebude dlouho protékat zbytečně. Existují i úsporné sprchové hlavice, které mají nižší, ale přesto dostatečný průtok vody. Případně si můžete nižší průtok vody nastavit sami tak, že neotevřete kohoutek naplno.

Postačí dva litry

Pokud plánujete rekonstrukci koupelny, vyplatí se zamyslet nad splachováním. V posledních letech totiž právě splachování zaznamenává velký ekologický pokrok. Zatímco dříve bylo zcela běžné na jedno spláchnutí využít klidně i 12 litrů vody, dnes jsou standardem dvojitá splachování, kdy můžeme volit většinou mezi 3 a 6 litry. „Nejnižší možnou spotřebu nabízí splachovací systém Ecology, který využívá pouze 2 až 4 litry. Pořizovací cena je stejná jako u standardního splachování, takže jde o velmi ekonomickou variantu. Při použití WC desetkrát za den tak ušetříte až 20 litrů vody," uvedla Radka Prokopová ze společnosti Alcaplast, která právě za systém Ecology získala v roce 2014 ocenění Gaia Awards v Dubaji. Výměna splachovacího systému je jednou z nákladnějších proměn, ale zbývající tipy jsou spíše maličkostmi, které nám pomohou ušetřit nejen peníze, ale i životní prostředí.

(tz)