Na výdaje spojené s Vánoci (ať už se jedná o dárky či občerstvení) si letos půjčí 19 % Čechů, tedy celkem 1,3 milionu osob. Z nich však 265 tisíc (20 %) čelí nebo v minulosti čelilo exekučnímu řízení, což je alarmující údaj. A dokonce 119 tisíc lidí (9 %), kteří si chtějí půjčit na letošní Vánoce, je v exekuci v současné době. Vyplývá to z reprezentativního průzkumu Exekutorské komory ČR, který se uskutečnil v listopadu tohoto roku.
„Většinou si lidé chtějí na vánoční výdaje půjčit částky do desíti tisíc. O něco častěji než jiné skupiny občanů si půjčku plánují vzít studenti a senioři. Zajímavý je na druhou stranu i fakt, že si půjčku ve větší míře berou i lidé s nadstandardně vysokými příjmy," komentovala výsledky průzkumu Pavla Fučíková, prezidentka Exekutorské komory ČR.
Z průzkumu také vyplývá, že si kupodivu na Vánoce půjčuje i velký podíl těch, kteří mají osobní zkušenost s exekučním řízením. „Šokuje nás, že si půjčku chtějí brát i lidé, kteří nyní čelí exekuci, často i mnohačetné. V této souvislosti jsme zaznamenali dokonce osoby, proti kterým bylo nebo je vedeno více než deset exekucí! Místo toho, aby nejdříve splatili své současné dluhy, si berou další. Tím své trable ovšem ještě prohloubí," uvedla Pavla Fučíková a vznesla otázky: „Je mi záhadou, z čeho chtějí lidé, kteří jsou aktuálně v exekuci, novou půjčku splácet. Ale hlavně si pokládám otázku, kdo takovým lidem vůbec půjčí. A jestli se někdo takový najde, jak seriózní taková nabídka může být?"
Starosti místo radosti
Lidé by si měli dobře rozmyslet, jestli půjčku opravdu potřebují a mají na její splácení dostatečné a stabilní příjmy. Krátkodobou radost totiž mohou vystřídat dlouhodobé problémy. „Půjčovat si na vánoční dárky považuji za nerozumné. Potěšit lze přece blízké i jiným způsobem než drahým zbožím na úvěr. Stačí totiž nějaká nepředvídatelná událost, která zapříčiní snížení příjmů, a rázem se dlužník může dostat do problémů se splácením," komentovala Pavla Fučíková. Ještě horší je však podle ní varianta, kdy si lidé berou půjčku, aby splatili jiný stávající závazek. Dostanou se tak do začarovaného kruhu, ze kterého se jen velmi těžko dostává ven. Nakonec tak mohou skončit i v exekučním řízení.
Pomoc těm, kteří se chovají zodpovědně
V kontextu současných úvah ministra spravedlnosti, který hledá řešení pro lidi v dluhové pasti, Pavla Fučíková uvedla: „Souhlasím s tím nabídnout rozumné východisko lidem s tzv. věčnými dluhy, které nejsou schopni zaplatit za svého života. Je třeba ale rozlišovat v tom, kdo si takovou pomoc zaslouží. Pomoc musí být totiž vždy podmíněna nějakým rozumným chováním, zejména pak upřímnou snahou situaci řešit a ochotou se uskromnit. A já chování, kdy si lidé v exekuci berou další půjčky na Vánoce, nepovažuji za signál zodpovědného a dostatečně kajícného přístupu. Kdyby se takovým lidem automaticky odpouštěla většina dluhů, jak by k tomu přišli lidé, kteří své závazky řádně plní?"
V souvislosti s neuváženým zadlužováním před Vánoci je také třeba připomenout fakt, že exekuce se koncentrují do stále užší části společnosti. Na jednu exekuovanou fyzickou osobu nyní v průměru připadá 5,8 exekuce, přitom před dvěma lety to bylo 3,3 exekuce. „Děje se tak z velké části kvůli neuváženým úvěrům i snaze vytloukat klín klínem, tedy půjčku půjčkou," uzavřela Pavla Fučíková.
(tz)