UNIQA pojišťovna pojišťuje už několik let významnou kulturní událost -Smetanovu výtvarnou Litomyšl, která doplňuje tradiční Mezinárodní operní festival. Dominantou letošního jedenáctého ročníku je výstava Jeden svět nestačí. Ta představuje pozoruhodnou sbírku umění tuzemských i evropských výtvarníků devatenáctého století sběratele Patrika Šimona. Pojistná hodnota padesátky mimořádných děl, která budou k vidění od 12. června do 6. července 2015, činí bezmála padesát milionů korun.
Litomyšl nabízí v těchto dnech znovu významný expoziční počin s celou řadou výstav po celém městě. Jádrem je přehlídka Jeden svět nestačí mapující umění devatenáctého století. Návštěvníci mohou spatřit díla Ludvíka Kohla, Antonína Machka, Antonína Mánesa, Františka Tkadlíka, Josefa Führicha, Josefa Mánesa, Josefa Navrátila či Karla Purkyně. Vzhledem k tehdejší příslušnosti našich zemí k Rakousku-Uhersku lze výstavu vnímat i jako „příběh" monarchie, kde nechybí i velká evropská jména, zastoupená v Litomyšli Carlem von Blaas, Leopoldem Ernstem, Alexandrem Clarotem, Rudolfem von Alt, Thomasem Enderem, a dalšími. Hodnota vystavených skvostů dosahuje téměř padesáti milionů korun. Tomu samozřejmě odpovídají mimořádná bezpečností opatření pro převoz i vystavení děl.
Na dalších několik milionů korun byla vyčíslena expozice Obrazové příběhy Milady Marešové umístěná v domě U Rytířů od 5. června do 6. září 2015, rovněž pojištěná u UNIQA pojišťovny.
Obě výstavy jsou pojištěny systémem „z hřebíku na hřebík". Krytí tedy zahrnuje jak cestu exponátů na výstavu a po skončení zpět k vlastníkům, tak i celou dobu jejich výstavy v Litomyšli. Znamená to shromáždit všechna díla na jedno místo, zajistit pro ně bezpečné podmínky po celou dobu vystavování, a nakonec se postarat o jejich převoz zpět. Transporty zajišťuje specializovaná firma. Po celou dobu trvání výstavy jsou kontrolovány podmínky v expozici a panují mimořádná opatření proti odcizení nebo poškození.
UNIQA je tradičním pojišťovacím partnerem v umění. V minulých letech pojišťovala například výstavu relikviáře sv. Maura na Pražském Hradě, Nobelovy ceny v Národním technickém muzeu, výstavu Jana Zrzavého v Ostravě nebo naposledy přehlídku Benediktini v srdci Evropy 800 - 1300 ve Valdštejnské jízdárně v Praze.
(tz)