V uplynulých třech letech vycestovalo za hranice 78 % lidí ve věku 18-64 let. Z průzkumu asociace Visa Europe však vyplynulo, že při cestách do ciziny se Češi mění v konzervativce - jak výběrem destinace, tak i z pohledu způsobů placení.
Češi už dávno nejsou národem chalupářů, alespoň ne ortodoxních. Lákají je cesty do zahraničí, především za sluncem a plážemi. Dovolenou u moře si dopřálo 64 % z těch, kteří v posledních třech letech byli v cizině. 41 % pak podniklo výlet do některého ze zahraničních měst. Zhruba třetina vyrazila na výpravu s batohem na zádech a čtvrtina se vydala do hor za zimními sporty. Prakticky stejná část respondentů (24 %) strávila dovolenou v zahraničním kempu. Jedna pětina lidí podnikla něco dobrodružného. Plná třetina cestovatelů vyrazila mimo republiku dokonce několikrát za rok.
Tradicionalisté výběrem destinace i placením
Co se týká vysněných destinací, Češi preferují tradiční a vyzkoušené země. V žebříčku top 10 zemí, které by v následujících třech letech nejraději navštívili, figurují na prvních příčkách Itálie, Chorvatsko a Řecko. Čtvrté místo náleží Německu, páté Španělsku.
„Ze statistik průzkumu se dá usuzovat, že Češi vyhledávají osvědčená místa, kde mají jistotu, že celý pobyt bude probíhat v pořádku a podle jejich očekávání. I proto se koncentrují zejména na Evropu. Jedinou mimoevropskou výjimku v top desítce vysněných destinací představuje na osmém místě USA," uvádí Marcel Gajdoš, regionální manažer Visa Europe pro Českou republiku a Slovensko.
Teorii o tom, že Češi rádi sázejí na osvědčené jistoty, podporuje i průzkum platebních návyků. Ty se s výpravou do ciziny značně proměňují. „Přestože Češi obecně patří k příznivcům moderních technologií a například v bezkontaktním placení porážejí celou Evropu, v okamžiku, kdy se vydají za hranice, mění se v konzervativce. Před platbami kartou jednoznačně preferují hotovost. Obecně lze říci, že k placení kartou v zahraničí jsou skeptičtější ženy. Ty upřednostňují hotovost v 69 % případů, zatímco u mužů je to pouze 58 %. Doma přitom mezi muži a ženami v preferenci karet nebo hotovosti není žádný rozdíl," přibližuje Marcel Gajdoš.
Rozdíly ve věku i pohlaví
Třetina cestovatelů uvádí, že v zahraničí platí výhradně hotovostí, kterou si před odjezdem vyměnili ve směnárně. V kategorii 18-24 let toto uvedlo dokonce 40 % respondentů. Zejména ženy a mladí (47 %, resp. 49 %) pak jako důvod preference hotovosti uvádějí, že díky tomu nepřekročí vymezený rozpočet.
Řada lidí platbu hotovostí a kartou kombinuje. To platí zejména pro střední generaci, kde 44 % respondentů ve věku 35-54 let uvádí, že kartou hradí vysoké položky jako ubytování či výlety v místě dovolené, zatímco drobnější výdaje platí hotově. Mnozí ze starší generace pak chtějí mít dostatek peněz na to, aby se přepravili z letiště na místo určení, zbytek rádi platí kartou. Uvedlo to 38 % respondentů ve věku 55-64 let.
„Češi si obecně své finance velmi hlídají a chtějí mít často peníze fyzicky v peněžence. Neuvědomují si však, že když náhodou v zahraničí peněženku ztratí, je velmi malá šance, že své peníze dostanou zpět. Pokud se spolehnou na svou platební kartu, toto riziko odpadá. Vedle bezpečnosti jsou dalšími výhodami karty také jednoduchost, pohodlí při využívaní a dokonalý přehled o útratách. Na rozdíl od hotovosti víte naprosto přesně, kolik a kde jste platili," uzavírá Marcel Gajdoš.
(tz)