Muzeum hlavního města Prahy ve spolupráci s Historickým muzeem města Soulu pořádalo od 21. 11. 2014 do 1. 2. 2015 výstavu Praha - pevnost v srdci Evropy / Deset století české metropole. Výstava konaná v Historickém muzeu města Soulu navazovala na výstavu, která proběhla v hlavní budově Muzea hlavního města Prahy v roce 2013, na které se prezentovaly městské hradby města Soul. Ze sbírek pražského muzea byla pro muzeum v Soulu vytvořena výstava mapující historii pražského opevnění sahající až do 10. století. Výstavu během jejího trvání navštívilo 220 tisíc lidí.
Historie pražského opevnění sahá až do 10. století. V průběhu let pevnostní obvod narůstal, tak jak se rozrůstala i královská metropole. Některé části byly nahrazeny novými, jiné zmizely beze stopy, část přetrvala až do dnešních dob. Funkci středověkých hradeb postupně převzal souvislý prstenec bastionového opevnění a z vyšehradského sídla českých králů se stala bastionová citadela. Konec fortifikačnímu snažení učinil až císařský rozkaz z roku 1866 rušící pevnostní funkci pražské aglomerace. Větší část pevnostních staveb pak byla koncem
19. století zničena a pozemky začleněny do městské parcelace.
Výstava byla prostorově uspořádána do několika panelových prstenců, které simulovaly samotné hradby. Tak jak město narůstalo, byly i prstence seřazeny za sebou podle historického vývoje, vnitřní tedy symbolizoval nejstarší dřevozemní fortifikace, střední zděné středověké hradby a vnější pak bastionovou barokní frontu. Dva samostatné tubusy pak představovaly dva královské hrady ‒ Pražský a Vyšehrad. První část seznámila návštěvníky se způsobem zakládání a opevňování evropských měst. Bylo zde také ukázáno srovnání Prahy a Soulu z hlediska umístění v prostoru a ohrazení. Následně se pak výstava věnovala vývoji opevnění pražské aglomerace. K vykreslení problematiky pražského opevnění byly použity také animace a mnoho sbírkových předmětů. Na výstavu byly dovezeny různé části brnění, meče, dělové koule, pušky, ale také stavební materiály, ze kterých se opevnění budovalo. Pro lepší pochopení korejských návštěvníků byla část výstavy věnující se stavbám samotným koncipována i jako hmatová. Byly zde prezentovány zdi z opuky, cihel a pískovce. Vše bylo doplněno textovými panely.
Výstava byla zahájena za účasti velvyslance ČR v Koreji J. E. Tomáše Husáka, zástupce starosty města Soulu Jung Hjo-sunga, ředitelky Muzea hlavního města Prahy PhDr. Zuzany Strnadové a autora výstavy Mgr. Karla Kučery. K výstavě byl také vytvořen edukační program pro děti vedený zkušenými lektory.
Autor výstavy:
Karel Kučera, Muzeum hlavního města Prahy
Architektonické řešení:
Tomáš Bílek
Grafické řešení:
Jiří Sušanka
Překlad:
Tomáš Horák, Lucie Kasíková
Audiovizuální efekty:
MAT FILM RESORT