Archiv hlavního města Prahy a Muzeum hlavního města Prahy pořádají v prostorách Clam-Gallasova paláce (Husova 20, Praha 1) výstavu Pražské rokoko. Kulturní a společenský život v Praze 1740 - 1791. Termín konání : 15.11.2011- 29.1.2012, otevřeno denně kromě pondělí od 10.00 do 18.00 h.

Vstupné: plné 70 Kč, snížené 30 Kč, rodinné 100 Kč

Výstava se svými cca 600 originálními exponáty zavede návštěvníky do Prahy přibližně let 1741 -1791, do období rozkvětu rokokového stylu, ale zároveň i období rozvíjejícího se osvícenství, racionalismu a nástupu antických reminiscencí v umění. Hraniční data jsou určena nástupem Marie Terezie na trůn a pražskou korunovací Leopolda II.
Hlavním znamením rokoka jako uměleckého stylu je rokaj - nesouměrný, bohatě členěný ornament se zavíjenými rohy. Ústřední charakteristikou je dekorativnost, detail, hravost; opouští se velká témata v obsahu i formě. V souvislosti s pojmem rokoko můžeme hovořit o životním stylu, spojeném s charakteristickou módou, rokoko se uplatnilo hlavně v řešení interiérů a interiérového zařízení; místnosti byly navrženy jako umělecká díla s elegantním a zdobeným nábytkem, drobnými sochami, dekorativními zrcadly a čalounem, doplněny byly reliéfy s nástěnnými malbami, novým prvkem v interiérech byla kamenina a porcelán. Bylo tomu tak v obydlích šlechty, ale i bohatších měšťanů a ve zjednodušené podobě se této módě snažili přiblížit i ostatní obyvatelé města.
V době hravých a zdobných interiérů se však zásadně změnil životní styl obyvatel města. Tereziánské a josefinské reformy uvolnily celkové poměry, přinesly změny náboženských, sociálních, hospodářských, demografických a kulturních poměrů, k životu se v této době začal probouzet národní život, rozvinula se i vzdělanost a věda. Důležitým mezníkem v dějinách Prahy se stal rok 1784, kdy byla spojena čtyři dosud samostatná pražská města pod jeden magistrát. Na výstavě budou připomenuty i další historické události, které významně ovlivnily život města, ať už se jednalo o obléhání či obsazení města cizími vojsky, o klimatické katastrofy, nebo o významné změny životního stylu a existenčních poměrů jeho obyvatel.
Základ expozice tvoří předměty každodenního života, nábytek, ošacení, drobné předměty denní potřeby, obrazy, plastiky, grafické listy, knihy a další exponáty ze sbírek a fondů obou pořádajících institucí. Pozoruhodné sbírkové předměty jsou netradičně vystavěny tak, aby umožnily dokonalou představu života Pražanů v daném období.
K výstavě je vydána doprovodná publikace, obsahující třináct odborných studií a více než sto barevných vyobrazení, informační leták a úplný seznam exponátů výstavy.

Výstava se koná pod záštitou primátora hlavního města Prahy Bohuslava Svobody.

(tz)