Slámová a ledová vína mají mnoho svých příznivců i specifik. Mezi víny nabízenými v prodejnách obchodního řetězce MAKRO si slámová a ledová vína získávají u zákazníků stále větší oblibu. Jsou součástí celoročního sortimentu, dodávána od moravských a rakouských vinařů. Zákazníci je vyhledávají zejména pro slavnostní příležitosti, jako jsou Vánoce nebo novoroční oslavy. Hlavní sezonou pro prodej slámového a ledového vína je konec roku, ale jejich prodej rok od roku stoupá s tím, jak mezi lidmi přibývá skutečných znalců dobrého vína.
Richard Süss, Wine advisor for gastronomy společnosti MAKRO komentuje prodej těchto ví takto: „Nárůst prodeje sladkých vín je velmi pozvolný cca 5 - 10% ,ale každým rokem stoupá v povědomí zákazníků. Samozřejmě jelikož se jedná o vína v té nejvyšší cenové kategorii, tak celková ekonomická situace prodejům tolik nepřeje. V každém případě v období Vánoc prodej této kategorie stoupne na trojnásobek běžných prodejů. Vyhlášení výrobci sladkých vín jsou: Znovín Znojmo, Vinné sklepy Valtice, Oldřich Drápal, Vinařství Marcinčák, Sonberk, vinařství Volařík."
Ledové víno
Ledové víno přívlastkové, které se vyrábí lisováním zmrzlých hroznů sklizených při teplotě minimálně - 6 °C (teplota je definována zákonem, v Německu je to -7 °C, v Kanadě - 8 °C). Při lisování zůstává část vody ve formě krystalků ledu uvnitř lisu, zatímco ven vytéká hustý, koncentrovaný mošt. Ledová vína jsou plná, harmonická, sladká a velmi aromatická, s nižším obsahem alkoholu (8-9 %) a vysokým zbytkem cukru.
Výroba ledových vín je poměrně riskantní proces, neboť je nutno ponechat hrozny na keřích až do prvních mrazů, které zajistí zmrznutí bobulí na požadovanou teplotu. Hrozny mohou být napadeny hnilobou, poškozeny zvěří nebo ptáky (zejména špačky), někdy podnikavými nenechavci dokonce odcizeny.
Nejstarší dochované záznamy o výrobě ledového vína pochází z roku 1794 z oblasti Franconia, kdy se o překvapení pro labužníky zřejmě postaral nenadálý mráz. K většímu rozšíření výroby ledových vín došlo v průběhu 20. století, mezi nejznámější výrobce patří zejména Německo, dále pak Švýcarsko, Rakousko, Slovinsko a od roku 1983 i Kanada. V Česku se s výrobou ledových vín začalo v 2. polovině 90. let, mezi přívlastková vína byla oficiálně zařazena novelou vinařského zákona v roce 2000.
K výrobě ledových vín je nutné používat pozdní odrůdy, nejčastěji to bývá Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Chardonnay, Sauvignon nebo Veltlínské zelené.
Slámové víno
Slámové víno patří mezi přívlastková vína, k jeho výrobě jsou použity hrozny sklízené na přelomu října a listopadu a dosoušené po dobu nejméně tří měsíců po sklizni na slámě nebo rákosu. Hrozny se musí nechat dobře vyzrát a nesmí být poškozené. Získaný mošt musí vykazovat nejméně 27 ° NM (normovaného moštoměru). Z důvodu vysokého obsahu cukru je kvasný proces hotovou alchymií a náročné je i zrání vína 1-2 roky v dřevěných sudech. Slámová vína jsou velmi extraktivní, sladká a stejně jako vína ledová jsou vzácná a poměrně drahá.
První dochované záznamy (staré minimálně 2800 let) popisující výrobu vína přirozeným vysoušením hroznů pocházejí z Kypru. Hrozny sklizené na sopečných vinicích byly sušeny na slunci a z takto získaných cibéb bylo vyráběno sladké víno dnes známé jako Commandaria. V našich oblastech ale k objevu slámového vína došlo nezávisle. Vinné hrozny se běžně skladovaly na půdách, kde vydržely do poloviny zimy. Takto uložené hrozny samovolně ztratily část obsahu vody, čímž získaly výraznější a sladší chuť. S novodobou výrobou slámových vín se v České republice začalo roku 1999.
K výrobě slámových vín se používají hrozny bílých odrůd, nejčastěji Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Veltlínské zelené, Tramín červený, Rulandské šedé, Frankovka, Cabernet Sauvignon a Neuburské. Pokud jsou pro výrobu použity odrůdy vhodné k archivaci, vydrží víno i desítky let.
Ledová i slámová vína se obvykle plní do malých lahví, jejich cena odpovídá jejich výjimečnosti - v obchodních řetězcích MAKRO se pohybuje mezi 300,- až 600,-Kč. Ledová i slámová vína jsou vhodná k přípitkům při zvláštních příležitostech, případně jako doplněk kvalitních sladkých dezertů. Richard Süss, poradce pro vína společnosti MAKRO, doporučuje vyzkoušet kombinaci ledového či slámového vína s foie gras, zajímavým tipem je snoubení ledového rýnského ryzlinku s tvarohovými meruňkovými knedlíky, které jsou obaleny v drcených vlašských ořeších.
MAKRO a služby spojené s vínem
Velkoobchodní společnost MAKRO nemá víno jen ve svém sortimentu, disponuje také zákaznickými poradci pro gastronomii specializovanými na víno, kteří přímo v terénu pomáhají zákazníkům se vším, co se týká vína v souvislosti s jejich typem a zaměřením restaurace, baru či hotelu: od sestavení vinného lístku a jeho vytištění na náklady MAKRA přes proškolení personálu a celkový servis až po sommeliérské večery snoubení vína s jídlem.
(tz)