1. místo - cenu ministra kultury v soutěži Nejkrásnější česká kniha roku 2010, kterou pravidelně organizuje Ministerstvo kultury ČR a Památník národního písemnictví v Praze, získává v kategorii katalogy výtvarné, firemní a další neprodejné publikace katalog výstavy
Karel Škréta (1610 - 1674): Doba a dílo (Lenka Stolárová - Vít Vlnas eds.)
Soubor nejkrásnějších českých knih se každoročně účastní mezinárodní soutěže o nejkrásnější knihy světa a je prezentován na mezinárodních knižních veletrzích a výstavách v České republice i zahraničí.
Rozsáhlý katalog díla Karla Škréty shrnuje i reviduje dosažené poznatky o umělcově tvorbě a zároveň kriticky zhodnocuje i prezentuje co možno nejširší škálu nových znalostí. Publikace objasňuje problematiku počátků barokního malířství v Čechách a ve střední Evropě s důrazem na jeho italská východiska. Jednotlivé kapitoly představují Karla Škrétu jako význačného malíře, kreslíře, ale i navrhovatele grafických listů, prostřednictvím jeho knih a rukopisů jako kultivovanou a vzdělanou osobnost, v zrcadle historických pramenů jako dravého a úspěšného podnikatele pobělohorské doby a ovšem jako objekt uměleckého a národního kultu ve staletích následujících po jeho smrti. Vybrané oddíly publikace jsou věnovány Karlu Škrétovi ml. a otázkám Škrétovy dílny a následovníků, dobové architektuře, urbanismu a raně baroknímu sochařství.
Publikace Národní galerie v Praze se umisťují na čelních pozicích v soutěži Nejkrásnější česká kniha. V roce 2007 v kategorii výtvarné katalogy získal 1. místo titul „Václav Hollar (1607-1677) a Evropa mezi životem a zmarem" (Alena Volrábová ed.) a v kategorii knihy o výtvarném umění byla nejvýše oceněna publikace Tomáše Wintra „Emil Filla - Z holandských zápisníků". Rok 2008 přináší úspěch v podobě 1. místa katalogu „Tance a slavnosti 16.-18. století" (Andrea Rousouvá ed.) a rok 2009 zase knize „909 / Umění přelomu tisíciletí ze sbírek Národní galerie v Praze 1990-2009" (Milan Knížák - Tomáš Vlček eds.).
(tz)