Označujeme je jako podnikatelky. Jsou však mnohem více než ženy z businessu. Jsou nositelkami osudů, příběhů a obdivuhodných výsledků. Tvoří novodobou historii ekonomiky. Jejich úspěchy mapuje soutěž Ocenění českých podnikatelek. V červnu byl vyhlášen již osmý ročník zmíněného klání. Na základě ratingu a skóringu odborného garanta projektu, kterým je CRIF – Czech Credit Bureau, splnilo letos kritéria 17 929 obchodních společností vlastněných ženami. Do semifinále pak odborný garant nominoval a doporučil 649 českých podnikatelek.

Generálním partnerem Ocenění českých podnikatelek – OCP je ČSOB, pod jejíž patronací se uskuteční soutěžní kategorie Cena ČSOB – Výjimečná podnikatelka. Hlavními partnery jsou Allianz pojišťovna, pod jejíž patronací bude udělena Cena za inovativní řešení, a Microsoft ČR, který je patronem Ceny za výjimečný růst firmy. Auditorem projektu se stala společnost NSG Morison. Patronkou osmého ročníku Ocenění Českých Podnikatelek je Eva Jiřičná, architektka a majitelka architektonických studií v Praze i Londýně. „V rámci každého ročníku hovoříme o inovacích a novinkách. V letošním roce jsme zavedli dvě vylepšení. První novinkou je série regionálních odborných setkání. Druhou je registr podnikatelek, což je neveřejný online portál, na kterém firmy účastnící se Ocenění českých podnikatelek mohou sdílet informace, vyměňovat si zkušenosti, klást dotazy odborníkům, propojovat se mezi sebou díky uzavřené sociální síti Yammer a čerpat z podnikatelských benefitů, které jsou pro ně připraveny. Pro registrované finalistky je zdarma,“ řekla Helena Kohoutová, zakladatelka projektu.

„ČSOB dlouhodobě vnímá vývoj a zavádění moderních technologií do platebního styku jako trendy, které každým rokem následuje stále větší počet podnikatelů. Tyto moderní trendy se snažíme podporovat, a proto jsme iniciovali realizaci společensko-odborných setkání podnikatelek v regionech, kde se snažíme ukazovat nové možnosti usnadňující podnikání a bourat stereotypy v pohledu podnikatelů na nás jako bankovní instituce. Vedle představování nových platebních metod zároveň poskytujeme informace o tom, jak si lépe chránit business. Rádi sdílíme, jakým způsobem se banky dívají na své klienty, a nasloucháme tomu, jak lépe naplnit podnikatelskou představu o vzájemné spolupráci. Víme, že moderní technologie jsou klíčem k úspěchu. Loni vzrostl počet našich klientů z řad podnikatelů, kteří využívají nových platebních metod, o 17 %, a vítáme možnost i touto cestou přispět k našemu cíli – usnadnit podnikání i českým ženám-podnikatelkám,“ uvedla Michaela Lhotková, ředitelka Segmentu Firemního bankovnictví ČSOB.

„Naše analýzy zpracované z aplikace obchodních informací Cribis pro soutěž OCP ukazují, že například v kategorii stáří firem do deseti let se nachází celkem 66 % firem vlastněných ženami oproti 53 % firem vlastněných muži. Obecně totiž platí, že i když ženy začaly s podnikáním po revoluci mnohem později než muži, tak počet jimi vlastněných firem se v poslední době poměrně rychle zvyšuje. Je navíc potěšitelné, že mezi firmami vlastněnými ženami jsou i takové, jejichž roční obrat dosahuje až 4,5 miliardy korun. Věřím, že tento vzestup bude pokračovat i v dalších letech,“ sdělil Pavel Finger, místopředseda představenstva společnosti CRIF – Czech Credit Bureau, která je odborným garantem soutěže Ocenění českých podnikatelek.
Ondřej Novodvorský, ředitel pro malé a střední podniky, Microsoft ČR, řekl: „Důležitým tématem dneška je flexibilita a mobilita v businessu i životě. Mobilní podniky rostou až dvakrát rychleji než ostatní, a jsem proto rád že díky OCP můžeme českým podnikatelkám ukázat nové nástroje, které jim i jejich zaměstnancům pomohou pracovat a řídit podnikání bezpečně odkudkoli.“

„Těším se na nový ročník šikovných žen podnikatelek, které díky inovacím rozvinuly ještě více svoje podnikání. Loňská vítězka naší kategorie, paní Taťána Džavíková z firmy AGD Print s.r.o., dokázala díky inovacím propojit technologický svět tisku například s péčí o ještě nenarozené děti. A vím, že dnes se její firma věnuje novým technologiím od potisku ‚nepotisknutelného‘ až po vývoj záchranářských technologií pro potápěče. Opravdu se velmi těším, že se potkám s dalšími takto osvícenými podnikatelkami, které svou práci dělají kromě jiného i srdcem,“ komentovala soutěž Šárka Dolanská, regionální ředitelka Allianz pojišťovny.

„Naším cílem je ukázat podnikatelkám, že jejich podnikání nemusí mít mantinely. Například díky lepší prognóze v ekonomice, slabšímu euru, klesajícím cenám energie a stabilnější situaci v bankovní sféře by měly být následující tři roky zásadním obdobím pro rozjezd či expanzi exportu nebo pro rozvoj v oblasti inovací, nového segmentu, akvizic a celkově nového dalšího směru v podnikání. Ženy podnikatelky se musí přestat bát a začít více riskovat. A právě tato soutěž by jim měla dodat kuráž,“ charakterizoval vztah k soutěži auditor projektu OCP Petr Šíma, partner poradenské firmy NSG Morison, která má s českými podnikateli zkušenosti více než 22 let.

Kritéria hodnocení:
Do Ocenění českých podnikatelek se mohou uchazečky přihlásit na doporučení odborného garanta CRIF – Czech Credit Bureau, který jejich firmu vybral na základě analýzy, jež zohledňuje dostupnost účetních závěrek za roky 2011–2013, minimální roční obrat firem od deseti milionů Kč (tržby roku 2013) a hodnocení iRating ve stupních 1–11. Splňovat musí pravidlo stoprocentního vlastnictví a českého občanství. Doba podnikání musí být minimálně čtyři roky.
Soutěžní kategorie:

Česká podnikatelka, která podnik vlastní a řídí

Udělují se ceny za první až třetí místo v podkategoriích Malá společnost (roční obrat
10–30 milionů Kč), Střední společnost (roční obrat 30–80 milionů Kč) a Velká společnost (roční obrat 80 milionů Kč a více).

Cena čsob – Výjimečná podnikatelka

Zde se hodnotí výjimečná podnikatelka bez ohledu na počet zaměstnanců, dále vliv na obohacení trhu nebo společnosti, zohlednění sociálních a dalších aspektů její činnosti. Uděluje se jedna cena. Patronem této ceny je generální partner.

Cena za výjimečný růst firmy
 – pod patronací Microsoft

Zde se hodnotí řízený výjimečný růst činnosti firmy za poslední tři sledované roky bez ohledu na kategorii, ve které se firma nachází. Uděluje se jedna cena.

Cena za inovativní řešení
– pod patronací Allianz

Hodnotí se inovativní přístup firmy za poslední tři sledované roky bez ohledu na kategorii, ve které se firma nachází. Uděluje se jedna cena.

Projekt Ocenění českých podnikatelek – OCP – podporuje české podnikatelky, hodnotí jejich projekty, inovace, ekonomický růst, osobní přístup, společenský dopad a kultivaci podnikatelského prostředí. Již od roku 2008 poukazuje na společenskou odpovědnost drženou v rukou českých žen a pomáhá budovat hrdé Česko. Podnikatelkám přináší nové zkušenosti a inspiraci a nabízí příležitost získat další nadhled a ještě větší uspokojení z podnikání.
Podnikatelky mají možnost podávat přihlášky do letošního ročníku soutěže až do uzávěrky 25. září 2015 do 12 hodin. Vyhlášení vítězů je načasováno na 5. listopad 2015 v prostorách Kongresového centra v Praze.

www.oceneniceskychpodnikatelek.cz
(tz, rix)